Aspidelaps lubricus - Płużnica przylądkowa, kobra koralowa

Aspidelaps lubricus - Płużnica przylądkowa, kobra koralowa

Nazwa łacińska: Aspidelaps lubricusNazwa polska: Płużnica przylądkowa, kobra koralowaInne nazwy:...

Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatus - Trwożnica mangrowa

Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatus - Trwożnica mangrowa

Nazwa łacińska: Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatusNazwa polska: Trwożnica...

Chrysopelea ornata - Nadobnik ozdobny

Chrysopelea ornata - Nadobnik ozdobny

Nazwa łacińska: Chrysopelea ornataNazwa polska: Nadobnik ozdobny, wężolot zwyczajnyInne nazwy:...

Lichanura trivirgata - Boa różany

Lichanura trivirgata - Boa różany

Nazwa łacińska: Lichanura trivirgataNazwa polska: Boa różanyInne nazwy: Rosy boa (ang.),...

Crotalus durissus vegrandis - Grzechotnik wenezuelski

Crotalus durissus vegrandis - Grzechotnik wenezuelski

Nazwa łacińska: Crotalus durissus vegrandisNazwa polska: Grzechotnik wenezuelskiInne nazwy:...

NOWE ARTYKUŁY

NOWE POSTY NA FORUM

Chrysopelea ornata - Nadobnik ozdobny

Nazwa łacińska: Chrysopelea ornata
Nazwa polska: Nadobnik ozdobny, wężolot zwyczajny
Inne nazwy: Golden Flying Snake, Indian Flying Snake (ang.), Gelbgrüne Schmuckbaumnatter, Gewöhnliche Schmuckbaumnatter (niem.) Ch.o.ornata - Golden Tree Snake , Golden Flying Snake , Ornate Flying Snake , Indian Ornate Flying Snake Ch.o.ornatissima - Southeast Asian Flying Snake Lokalne nazwy tego węża: Dibomina , Molengue , Ran Cuom , Ular Jelotong , Ule Alo.

Obrazy dla: Chrysopelea ornata - Nadobnik ozdobny

Cechy ogólne:
Smukły, nadrzewny wąż należący do połozowatych (Colubridae). Głowa wyraźnie oddzielona od reszty ciała, oczy duże, wysoko osadzone. Źrenice okrągłe. Na głowie spore łuski, na reszcie ciała mniejsze z delikatnie wypukłą pręgą biegnącą przez środek. Ubarwienie zmienne. Głowa czarna z poprzecznymi paskami w kolorze żółtym lub zielonym. Pomiędzy kolejnym pasem można ujrzeć kilka kropek w kolorze pasków lub podobnym. Reszta ciała czarna w zielone kropki, czasami z żółtymi, czerwonymi plamkami. Spodnia część ciała jednolicie ubarwiona w kolorze jaśniejszym niż reszta ciała (biały, kremowy, seledynowy, jasnożółty). Ogon długi. Średnio dorasta do 80-130cm, maksymalnie do 1,5-1,7m. Długość życia nie jest znana. Aktywność dzienna.

Występowanie: Występowanie Chrysopelea ornata - Nadobnik ozdobny
Kambodża, Chiny, Hong-Kong, Indonezja, Indie, Laos, Malezja, Myanmar, Filipiny, Sri Lanka, Tajlandia, Wietnam.

Biotop:
Wilgotne lasy nizinne do 600m n.p.m. (spotykany także na większych wysokościach ). Zamieszkuje wysokie krzewy, drzewa. Bardzo sprawnie porusza się wśród nich, może wykonywać krótkie loty/skoki z drzewa na drzewo. Spotykany w pobliżu ludzkich siedzib.

Cechy szczególne:
Potrafi latać z drzewa na drzewo (stąd jego polska nazwa – wężolot), chociaż poprawniej by było napisać, że szybuje. Zwiększa swoją powierzchnię spłaszczając ciało i dzięki temu może sprawnie zeskakiwać z wysokich drzew na te niższe.

Odmiany, podgatunki:
Chrysopelea ornata ornata (SHAW, 1802)
Chrysopelea ornata ornatissima WERNER, 1925: 61

Chrysopelea ornata w terrarium:
Ze względu na nadrzewny tryb życia stosujemy terraria odpowiednio wysokie, wertykalne. Dla dorosłego osobnika wystarczy zbiornik o wymiarach 80x60x80cm (oczywiście im większy tym lepszy). W terrarium nie powinno zabraknąć gęstej roślinności oraz gałęzi do wspinaczki. Temperatura za dnia w zakresie 26-29°C będzie odpowiednia. W nocy może spadać do 22-24°C. Wilgotność dosyć wysoka, na poziomie 70-80%. Wentylacja w terrarium powinna być wydajna. Zbiornik oświetlamy świetlówkami przez 12 godzin dziennie. Niektórzy hodowcy zalecają świetlówki uvb w przypadku tego gatunku (2.0 lub 5.0). Jako podłoże możemy użyć torfu lub podłoży kokosowych, ponieważ dobrze utrzymują wilgotność.

Pokarm:
W naturze mają bardzo bogatą dietę. Zjadają wszelkie jaszczurki, małe ssaki, inne węże, płazy, małe ptaki, a nawet owady. W hodowli możemy spróbować podać małe gryzonie. Gryzonie najlepiej jak najmłodsze z mniejszą ilością futra, by ułatwić trawienie tym wężom (odpowiednie będą oseski, biegusy). Poza gryzoniami, których mogą nie przyjmować w niewoli możemy karmić gekonami czy innymi jaszczurkami zakupionymi w hodowli (polska herpetofauna jest pod ścisłą ochroną!). Gatunek ten ma bardzo szybki metabolizm. Dorosłe karmimy 2 razy w tygodniu.

Dymorfizm płciowy:
Brak informacji.

Rozmnażanie:
Jajorodny. Łączą się w pary w czasie pory deszczowej (korzystnie jest zasymulować to w terrarium). W ciągu roku samica może złożyć 2 mioty. Jednorazowo składa 6-20 jaj. Inkubując w temperaturze 25-26°C młode wykluwają się po 70-90 dniach. Młode rozkarmiamy owadami, małymi jaszczurkami lub ogonami myszy czy jaszczurek.

Jad:
Warunkowo jadowity. Jad nie stanowi żadnego zagrożenia dla życia człowieka.

Uwagi:
Rzadko spotykany w handlu. Osobniki z hodowli są jeszcze trudniej dostępne. Węża z odłowu trzeba przebadać pod kątem pasożytów (jest niemal pewne, że będzie miał ich mnóstwo) i w razie konieczności odrobaczyć odpowiednimi środkami.

Opracowane na podstawie:

KLIKKLIKKLIK

Informacji zawartych na zagranicznych forach i portalach internetowych

Opracował: Zespół Trimek.pl

ANKIETA

Połozowate (Colubridae) - 25%
Dusiciele (Boidae) - 25%
Zdradnicowate (Elapidae) - 12.5%
Żmijowate (Viperidae) - 37.5%