Aspidelaps lubricus - Płużnica przylądkowa, kobra koralowa

Aspidelaps lubricus - Płużnica przylądkowa, kobra koralowa

Nazwa łacińska: Aspidelaps lubricusNazwa polska: Płużnica przylądkowa, kobra koralowaInne nazwy:...

Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatus - Trwożnica mangrowa

Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatus - Trwożnica mangrowa

Nazwa łacińska: Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatusNazwa polska: Trwożnica...

Chrysopelea ornata - Nadobnik ozdobny

Chrysopelea ornata - Nadobnik ozdobny

Nazwa łacińska: Chrysopelea ornataNazwa polska: Nadobnik ozdobny, wężolot zwyczajnyInne nazwy:...

Lichanura trivirgata - Boa różany

Lichanura trivirgata - Boa różany

Nazwa łacińska: Lichanura trivirgataNazwa polska: Boa różanyInne nazwy: Rosy boa (ang.),...

Crotalus durissus vegrandis - Grzechotnik wenezuelski

Crotalus durissus vegrandis - Grzechotnik wenezuelski

Nazwa łacińska: Crotalus durissus vegrandisNazwa polska: Grzechotnik wenezuelskiInne nazwy:...

NOWE ARTYKUŁY

NOWE POSTY NA FORUM

Coelognathus radiatus - Wąż hieroglifowy

Nazwa łacińska: Coelognathus radiatus
Nazwa polska: Wąż hieroglifowy
Inne nazwy: Radiated Ratsnake, Copperheaded Racer (ang.)

Obrazy dla: Coelognathus radiatus - Wąż hieroglifowy

Cechy ogólne:
Smukły wąż należący do rodziny Colubridae (połozowate). Głowa mała, wydłużona, słabo oddzielona od reszty ciała. Zaraz za głową posiada czarną obwódkę. Źrenice okrągłe. Tło w kolorze karmelowym, jasno brązowym. Na grzbiecie często posiada żółtą pręgę, którą otaczają z obu stron czarne pasy. Posiada także białe znaczenia. Skóra w kolorze łusek, jest to widoczne, gdy spłaszczy szyję i na tym odcinku możemy dostrzec mozaikę z białych i czarnych plamek. Od połowy ciała ten ciekawy wzór zanika i ustępuje miejsca jednolitej barwie. Spód ciała jasny (biały lub kremowy). Ogon długi.
Może dorastać nawet do 2m. W optymalnych warunkach dożywa nawet 20-25 lat. Aktywność głównie nocna.

Występowanie: Występowanie Coelognathus radiatus - Wąż hieroglifowy
Indonezja, Malezja, Borneo, Singapur, Tajlandia, Laos, Kambodża, Wietnam, Indie, Bangladesz, Nepal, wschodnie Chiny.

Biotop:
Zamieszkuje regiony do 1400 m n.p.m. Szeroki zasięg występowania. Spotykany w lasach tropikalnych, na polach uprawnych, łąkach oraz w pobliżu stawów i kanałów.

Cechy szczególne:
Szybki wąż o charakterystycznej postawie obronnej. Gdy poczuje się zagrożony spłaszcza bocznie spory odcinek swojego ciała, zwija je w kształt litery S, otwiera pysk i unosi się do góry. Jeśli to nie odstraszy napastnika przystępuje do dosyć chaotycznego ataku (uderza gdzie popadnie). Można powiedzieć, że dla nich ważniejsza jest ilość uderzeń/ukąszeń w napastnika niż ich celność.

Młode przejawiają agresję wobec człowieka. W terrarium, przy częstszym kontakcie z właścicielem (karmienie, wymiana wody, sprzątanie, widok człowieka za szybą zbiornika) wraz ze wzrostem przyzwyczajają się i agresja zanika.

Odmiany, podgatunki:
Odmiany barwne
T+ Albino
T- Albino
Yellow

Coelognathus radiatus w terrarium:
Terrarium horyzontalne o wymiarach 100x50x60cm wystarczy dla dorosłego osobnika tego gatunku. Najlepiej, żeby ścianki terrarium były zakryte (jako tło możemy użyć np. korka przeznaczonego do terrariów) – zapewni to większe poczucie bezpieczeństwa /komfortu zwierzakowi. Dobrze jest umieścić także półki, konary do wspinaczki, ponieważ gatunek ten będzie z tego chętnie korzystał. Temperatura w terrarium powinna osiągać miejscowo 30°C, w pozostałych częściach chłodniej. Nocą może spadać do 22°C. Wilgotność na poziomie 75-80%. Jako podłoże możemy użyć torfu, włókna kokosowego lub podłoży pochodnych, które dobrze utrzymują wilgotność. Zbiornik możemy oświetlić świetlówką o niewielkiej mocy (jeżeli urządzeniem grzewczym jest kabel, a nie żarówka, która jednocześnie może pełnić funkcję oświetlenia). Cykl 12 godzinny. W terrarium nie powinno zabraknąć miseczki z wodą.

Pokarm:
W hodowli nie powinien sprawiać problemów w żywieniu. Nawet maluchy chętnie zjadają oseski. Dorosłym możemy podawać myszy, odpowiedniej wielkości szczury, oseski królicze, a nawet ptaki (np. pisklaki kurze).

Dymorfizm płciowy:
Brak informacji. Najpewniejszą metodą określania płci węża jest sondowanie.

Rozmnażanie:
Wąż jajorodny. Nie zimuje się tego gatunku. Po jednym zapłodnieniu samica może składać wiele miotów. Ciężarną samice karmimy mniejszymi porcjami. Po miesiącu od zapłodnienia powinna złożyć pierwsze jaja. W jednym miocie może być 6-15 jaj. Czas inkubacji w temperaturze 28-28,5°C wynosi zwykle ok. 65 dni. W niższych temperaturach inkubacja może wydłużyć się nawet do 95 dni. Zdarza się, że maluchy mają problem z przebiciem jaja. Sposobem, by temu zapobiec jest własnoręczne rozcinanie jaj. Młode na początku wymagają podwyższonej wilgotności w porównaniu do dorosłych. Po zrzuceniu wylinek bez problemu powinny zacząć polować.

Jad:
Wąż niejadowity

Uwagi:
Ze względu na większą skłonność do agresji niż bardziej popularne węże (np. zbożowe, P. regius itp.) nie jest tak częstym mieszkańcem terrariów, ale z pewnością jest bardzo ciekawym obiektem do obserwacji. Agresywny osobnik tego gatunku będzie także dobrym wężem do nauki obsługi węży hakami.

Opracowane na podstawie:
Opisu ze starej wersji portalu
KLIK
Informacji zawartych na forach internetowych
Doświadczeń własnych
KLIK
KLIK

Opracował: Tajp oraz Zespół Trimek.pl

ANKIETA

Połozowate (Colubridae) - 25%
Dusiciele (Boidae) - 25%
Zdradnicowate (Elapidae) - 12.5%
Żmijowate (Viperidae) - 37.5%