Aspidelaps lubricus - Płużnica przylądkowa, kobra koralowa

Aspidelaps lubricus - Płużnica przylądkowa, kobra koralowa

Nazwa łacińska: Aspidelaps lubricusNazwa polska: Płużnica przylądkowa, kobra koralowaInne nazwy:...

Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatus - Trwożnica mangrowa

Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatus - Trwożnica mangrowa

Nazwa łacińska: Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatusNazwa polska: Trwożnica...

Chrysopelea ornata - Nadobnik ozdobny

Chrysopelea ornata - Nadobnik ozdobny

Nazwa łacińska: Chrysopelea ornataNazwa polska: Nadobnik ozdobny, wężolot zwyczajnyInne nazwy:...

Lichanura trivirgata - Boa różany

Lichanura trivirgata - Boa różany

Nazwa łacińska: Lichanura trivirgataNazwa polska: Boa różanyInne nazwy: Rosy boa (ang.),...

Crotalus durissus vegrandis - Grzechotnik wenezuelski

Crotalus durissus vegrandis - Grzechotnik wenezuelski

Nazwa łacińska: Crotalus durissus vegrandisNazwa polska: Grzechotnik wenezuelskiInne nazwy:...

NOWE ARTYKUŁY

NOWE POSTY NA FORUM

Boiga dendrophila - Wąż mangrowy

Nazwa łacińska: Boiga dendrophila
Nazwa polska: Wąż mangrowy
Inne nazwy: Gold-ringed Cat Snake, Mangrove Snake, Mangroven-Nachtbaumnatter

Synonimy:
Dipsas dendrophila Boie, 1827
Triglyphodon dendrophilum Duméril & Bibron, 1854
Dipsadomorphus dendrophilus Boulenger, 1896

Nazwa tego gatunku pochodzi od greckiego słowa dendros, które oznacza drzewo oraz philos, które oznacza przyjaciel. Odnosi się ona do nadrzewnego trybu życia tego gatunku.

Cechy ogólne: Występowanie Boiga dendrophila
Krótka głowa wyraźnie oddzielona od reszty ciała. Źrenice pionowo eliptyczne. Ubarwienie z reguły jest następujące: czarne tło na którym widnieją żółte pionowe pierścienie. Wokół pyska żółte zabarwienie z czarnymi pionowymi pręgami. Poszczególne podgatunki mogą się nieco różnić ubarwieniem. Dosyć smukły wąż, który dorasta do 2,5m (choć w większości mniejsze – ok. 1,5m). Dożywa do 12 lat. Aktywność nocna.

Występowanie:
Indonezja (Bangka, Belitung, Borneo, Kalimantan, Jawa, Sulawesi, Batu Archipelago, Nias, Sumatra), Kambodża, Malezja (Malaya, Johor, Pulau Sibu), Singapur, południowa Tajlandia, Wietnam, Filipiny (Mindanao,Luzon, Polillo, Balabac, Palawan).

Biotop:
Gatunek przebywa na terenach przybrzeżnych bagien lasów namorzynowych, zwykle w pobliżu wody. Często odpoczywa na gałęziach nad wodą, a w razie niebezpieczeństwa nie boi się wskoczyć do wody i przepłynąć na drugi brzeg (dobrze pływa). Spotykany także w nizinnych lasach deszczowych.

Cechy szczególne: Boiga dendrophila - Wąż mangrowy
Węże te często przejawiają agresje. Nawet osobniki urodzone w niewoli są nerwowe i kąśliwe. Ten gatunek raczej nie nadaje się na pierwszego węża. Wąż ma ciekawą postawę obronną. Ciało zwija w kształt litery S, otwiera pysk, spłaszcza i unosi przednią część ciała do góry. Gdy zostanie sprowokowany przystępuje do szybkiego, nierzadko chaotycznego ataku.

Odmiany, podgatunki:
Boiga dendrophila annectens (BOULENGER, 1896)
Boiga dendrophila dendrophila (BOIE, 1827)
Boiga dendrophila divergens TAYLOR, 1922
Boiga dendrophila gemmicincta DUMÉRIL BIBRON&DUMÉRIL 1854
Boiga dendrophila latifasciata (BOULENGER, 1896)
Boiga dendrophila levitoni GAULKE, DEMEGILLO & VOGEL 2005
Boiga dendrophila melanota (BOULENGER 1896)
Boiga dendrophila multicincta (BOULENGER, 1896)
Boiga dendrophila occidentalis BRONGERSMA 1934

Występują osobniki albinotyczne.

Boiga dendrophila w terrarium:
Terrarium dla tego gatunku powinno być przestronne, najlepiej typu wertykalnego. Wymiary dla jednego wyrośniętego osobnika minimum 120x70x100cm. Wilgotność w terrarium powinna utrzymywać się na poziomie 70-90%. Przy takiej wilgotności trzeba pamiętać o wydajnej wentylacji. Dobrze by było zapewnić zwierzakowi spory basen oraz gałęzie do wspinaczki, które wydają się być niemal niezbędne. Temperatura powinna się utrzymywać w zakresie 27-30°C, w nocy dobrze jest obniżyć ją do 23-25°C. Jako podłoże dobrze się sprawdzi torf, mech lub włókno kokosowe, które są dosyć chłonne. Terrarium oświetlamy przez 12 godzin.Boiga dendrophila - Wąż mangrowy

Pokarm:
 
W naturze jedzą drobne ptaki, nieduże ssaki, jaszczurki, żaby, węże, ryby, a czasami nawet duże ślimaki (w przypadku osobników młodych). W niewoli raczej przyjmują gryzonie (osobniki z hodowli nie powinny grymasić). Węże tego gatunku karmimy raz na tydzień.

Dymorfizm płciowy:
Słabo widoczny.

Rozmnażanie:
Gatunek jajorodny. Zimowanie nie jest wymagane. Przed rozrodem obniża się jedynie temperaturę na okres miesięcy zimowych. Ciąża trwa 45 dni po których samica składa 5-12 jaj. Inkubacja w 28°C trwa 95-104 dni. Młode mierzą ok. 30-35cm. W ciągu 2 pierwszych tygodni życia przechodzą wylinki. Po wylince powinny zacząć polować. Jeśli zdarzą się niejadki to możemy spróbować trochę podrażnić pokarmem węża lub nanieść na oseska zapach jaszczurki/żaby. Jeśli to nie poskutkuje, a wąż długo będzie odmawiać pokarmu konieczne będzie zastosowanie karmienia przymusowego. Najlepiej rozkarmiać młode przy stłumionym, słabym świetle, ponieważ świeżo wyklute węże najchętniej jedzą wieczorem lub w nocy.

Jad:
Wąż warunkowo jadowity (typ uzębienia: Opisthoglypha). Nie ma za wielu informacji o jadzie. Z relacji pokąsanych można stwierdzić, że nie ma on dużego potencjału. Ukąszeniu najczęściej towarzyszy obrzęk, spora opuchlizna oraz ból. Nie powinien on zagrozić życiu człowieka (oczywiście przyjmując, że nie jest się uczulonym na żaden ze składników jadu). Mimo typu uzębienia jaki posiada ten gatunek trzeba na niego uważać i nie lekceważyć go, ponieważ często dochodzi do pokąsania hodowców wraz z wprowadzeniem jadu. Jeden z raportów z ukąszenia w języku polskim ---> http://www.jadowite.org/index.php/artykuy-jad/123-raport-ukszenia-boiga-dendrophila

Uwagi:
Osobniki z odłowu należy sprawdzić pod kątem pasożytów (jest niemal pewne, że będą miały mnóstwo pasożytów), a później je odrobaczyć. Takie węże mogą się także dłużej aklimatyzować, więc po wpuszczeniu ich do terrarium należy zapewnić im jak najwięcej spokoju. Osobniki z hodowli lub takie które zdołają się przystosować do życia w terrarium nie sprawiają większych problemów hodowlanych.

Opracowane na podstawie:
-informacji zawartych na zagranicznych forach internetowych

Zdjęcia mają jedynie wartość poglądową

Opracował: Zespół Trimek.pl

ANKIETA

Połozowate (Colubridae) - 25%
Dusiciele (Boidae) - 25%
Zdradnicowate (Elapidae) - 12.5%
Żmijowate (Viperidae) - 37.5%