Aspidelaps lubricus - Płużnica przylądkowa, kobra koralowa

Aspidelaps lubricus - Płużnica przylądkowa, kobra koralowa

Nazwa łacińska: Aspidelaps lubricusNazwa polska: Płużnica przylądkowa, kobra koralowaInne nazwy:...

Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatus - Trwożnica mangrowa

Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatus - Trwożnica mangrowa

Nazwa łacińska: Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatusNazwa polska: Trwożnica...

Chrysopelea ornata - Nadobnik ozdobny

Chrysopelea ornata - Nadobnik ozdobny

Nazwa łacińska: Chrysopelea ornataNazwa polska: Nadobnik ozdobny, wężolot zwyczajnyInne nazwy:...

Lichanura trivirgata - Boa różany

Lichanura trivirgata - Boa różany

Nazwa łacińska: Lichanura trivirgataNazwa polska: Boa różanyInne nazwy: Rosy boa (ang.),...

Crotalus durissus vegrandis - Grzechotnik wenezuelski

Crotalus durissus vegrandis - Grzechotnik wenezuelski

Nazwa łacińska: Crotalus durissus vegrandisNazwa polska: Grzechotnik wenezuelskiInne nazwy:...

NOWE ARTYKUŁY

NOWE POSTY NA FORUM

Epicrates cenchria - Boa tęczowy

Nazwa łacińska: Epicrates cenchria
Nazwa polska: Boa tęczowy
Inne nazwy: Rainbow boa (Anglia), Regenbogenboa (Niemcy), Hroznyśovec duhovy (Czechy), Radużnyj udaw (Rosja)
Epicrates cenchria - Boa tęczowy
Cechy ogólne:
 
Dusiciel średniej wielkości. Z reguły nie przekraczają 2 metrów (podgatunek E.c.cenchria – brazylijski, inne odpowiednio mniej). Dożywa nawet 20 lat, choć w terrariach dożywa średnio 10-15 lat. Masywny, lecz lekki (nie przekraczają wagi 4,5kg, czyli są sporo lżejsze od Boa constrictor, który przy tej długości co one może ważyć nawet 2-3 razy więcej). Głowa wyraźne wyodrębniona od reszty ciała, posiada jamki termiczne. Wąż o wyjątkowo atrakcyjnym wyglądzie – gładkie, mieniące się w kolorach tęczy łuski (stąd jego nazwa – Boa tęczowy). Aktywność nocna, w dzień często siedzi w kryjówce lub zakopuje się w podłożu (jeśli ma taką możliwość).

Występowanie: 
Ameryka Środkowa oraz Ameryka Południowa - od Kostaryki aż po centralną część Ameryki południowej.

Biotop: 
Gatunek o sporym obszarze występowania. Poszczególne podgatunki zamieszkują różniące się od siebie środowiska. Od suchych, niemal stepowych, poprzez rzadko zalesione tereny podmokłe, aż do wiecznie wilgotnych lasów deszczowych.

Cechy szczególne: Łuski mieniące się w kolorach tęczy. Zjawisko to zawdzięcza fakturze łusek, na którą składają się mikroskopijne wypukłości i wgłębienia działające jak pryzmaty rozszczepiające światło. 
Występowanie Epicrates cenchria

Odmiany, podgatunki:

• Epicrates cenchria cenchria (Brazylijski boa tęczowy)
• Epicrates cenchria alvarezi (Argentyński boa tęczowy)
• Epicrates cenchria assisi
• Epicrates cenchria barbouri (boa tęczowy z wyspy Marajo)
• Epicrates cenchria crassus (Gujański boa tęczowy)
• Epicrates cenchria gaigei (Peruwiański boa tęczowy)
• Epicrates cenchria hygrophilus
• Epicrates cenchria maurus (Kolumbijski boa tęczowy)
• Epicrates cenchria polylepis

2 najpopularniejsze podgatunki E.cenchria w terrariach – E.c.cenchria oraz E.c.maurus znacząco różnią się ubarwieniem. Pierwsze przez całe życie posiadają ładne pomarańczowe plamy z czarnymi obwódkami na swoim ciele, a ten drugi posiada taki wzór tylko za młodu, później staje się bardziej jednolicie ubarwiony, ale charakterystyczny połysk łusek zostaje.

Epicrates cenchria w terrarium:
Minimalna wielkość terrarium dla dorosłego osobnika to ok. 120x50x50cm. Temperatura powinna wynosić zależnie od stref w terrarium 25°C – 32°C (dla podgatunku kolumbijskiego nawet do 34°C na „wyspie ciepła”, a dla brazylijskiego do 31-32°C w najcieplejszym miejscu). Do ogrzania terrarium bardzo dobrze sprawdzają się kable grzewcze, ew. żarówki o odpowiedniej mocy. Nie zapominajmy o termostacie przy używaniu kabla grzewczego. Wilgotność również zależy od podgatunku węża. Dla kolumbijskiego powinna utrzymywać się na poziomie 60-70%, a dla brazylijskiego 70-80% (nocą staramy się podnieść nawet do 85%). Terrarium oświetlamy świetlówkami lub 
żarówkami (tylko jeśli mają być jednocześnie źródłem ciepła – żarówki wysuszają powietrze w terrarium) przez 12-13 godzin dziennie. Gatunek ten lubi przesiadywać w wodzie, dlatego dla jego dobrego samopoczucia zamontujmy mu basenik w terrarium o odpowiedniej wielkości (wąż musi się w nim swobodnie zmieścić). Jako podłoża możemy użyć torfu, włókna kokosowego, dedykowanych podłoży dla węży lub ręczników papierowych.
Epicrates cenchria - Boa tęczowy

Pokarm: 
Na wolności spożywa gryzonie, płazy, jaszczurki, a niektóre wyspecjalizowały się nawet w polowaniu na ptaki. W hodowli bezproblemowo przyjmują gryzonie odpowiedniej wielkości, pisklęta kurze czy małe króliki. Młode boa tęczowe możemy karmić nawet 2 razy w tygodniu, podrostki rzadziej – powiedzmy raz w tygodniu, a dorosłe raz na 2 tygodnie (choć jeśli wąż ma apetyt to możemy podawać pokarm nieco częściej np. co 1,5 tygodnia).

Dymorfizm płciowy:
Samce mają po obu stronach kloaki duże pazurki odbytowe (u samic są bardzo małe lub niewidoczne), są one pozostałością po tylnych kończynach praprzodków dusicieli i służą samcom do stymulacji partnerki podczas kopulacji, choć najpewniejszą metodą określania płci węża jest sondowanie (powinna to zrobić osoba doświadczona/weterynarz). Samce są z reguły mniejsze i lżejsze.

Rozmnażanie: 
Gatunek jajożyworodny. Aby zastymulować gody należy obniżyć w okresie wczesnej jesieni średnią temperaturę o ok. 5°C. i wilgotności do 50%, skrócenie dnia świetlnego do 8 - 10 godzin oraz rozdzielenie węży według płci, jeśli dotychczas były trzymane razem. Łączymy je dokładając samicę do terrarium partnera. Niektórzy hodowcy zalecają łączenie samicy z kilkoma samcami, bo podobno zwiększa to ilość zapłodnionych komórek jajowych. Kopulacja następuje przeważnie w październiku, listopadzie i odbywa się kilka razy w ciągu około 3 tygodni. Ciąża u tego gatunku trwa od 120 do 200dni. Młode w chwili urodzenia mają około 20-30cm i ważą około 150-200gram.

Jad:
Wąż niejadowity (jak wszystkie dusiciele).

Uwagi:
Wąż z reguły bezproblemowy, łatwy w hodowli. Polecany dla początkujących terrorystów. Młode osobniki podgatunku kolumbijskiego można zakupić już od 50-60zł, natomiast podgatunek brazylijski jest trochę droższy, bo za młodego osobnika trzeba zapłacić co najmniej 300zł (choć może zdarzyć się, że ktoś sprzedaje je taniej).

Opracowane na podstawie:
Epicrates cenchria maurus - Boa tęczowy
-opis dostosowany ze starej strony (autor: Elapidae) do nowego szablonu
-doświadczenia własne
-internet

LINKI DO ZDJĘĆ
http://www.flickr.com/photos/bsmith4815/143212595/
http://zoltantakacs.com/zt/pw/sn/album.php?idx=24
http://serpentes.eu/fotogalerie/fotka.php?foto_id=52

Opracował: Elapidae, Tofik_25

ANKIETA

Połozowate (Colubridae) - 25%
Dusiciele (Boidae) - 25%
Zdradnicowate (Elapidae) - 12.5%
Żmijowate (Viperidae) - 37.5%