Aspidelaps lubricus - Płużnica przylądkowa, kobra koralowa

Aspidelaps lubricus - Płużnica przylądkowa, kobra koralowa

Nazwa łacińska: Aspidelaps lubricusNazwa polska: Płużnica przylądkowa, kobra koralowaInne nazwy:...

Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatus - Trwożnica mangrowa

Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatus - Trwożnica mangrowa

Nazwa łacińska: Cryptelytrops (Trimeresurus) purpureomaculatusNazwa polska: Trwożnica...

Chrysopelea ornata - Nadobnik ozdobny

Chrysopelea ornata - Nadobnik ozdobny

Nazwa łacińska: Chrysopelea ornataNazwa polska: Nadobnik ozdobny, wężolot zwyczajnyInne nazwy:...

Lichanura trivirgata - Boa różany

Lichanura trivirgata - Boa różany

Nazwa łacińska: Lichanura trivirgataNazwa polska: Boa różanyInne nazwy: Rosy boa (ang.),...

Crotalus durissus vegrandis - Grzechotnik wenezuelski

Crotalus durissus vegrandis - Grzechotnik wenezuelski

Nazwa łacińska: Crotalus durissus vegrandisNazwa polska: Grzechotnik wenezuelskiInne nazwy:...

NOWE ARTYKUŁY

NOWE POSTY NA FORUM

Cryptelytrops (Trimeresurus) albolabris - Trwożnica pospolita

Nazwa łacińska: Cryptelytrops (Trimeresurus) albolabris
Nazwa polska: Trwożnica pospolita, Grzechotnik bananowy
Inne nazwy: Trimek, bananówka (nieoficjalne polskie nazwy), White lipped tree viper, Green Pit viper, white-lipped tree viper, white-lipped bamboo viper (Angielskie), Weisslippen-Bambusotter (Niemiecka), Chřestýšovec floret (Czeska).
 
Obrazy dla: Cryptelytrops (Trimeresurus) albolabris - Trwożnica pospolita

Cechy ogólne:
Jest to nieduży wąż o niezwykle atrakcyjnym wyglądzie. Ma smukłe i długie ciało w kolorze zielonym. Niektóre osobniki mają biały pasek biegnący przez całe ciało na wysokości jamek termicznych. Poniżej (od spodu) kolor łusek często jest jaśniejszy i wpada w jasną zieleń, a nawet żółć. Skóra pod łuskami biała z poprzecznymi czarnymi pasami. Łuski pięciokątne z wypukłą pręgą biegnącą przez jej środek. Głowa, którą pokrywają drobne łuski jest wyraźnie wyodrębniona od reszty ciała. Oczy najczęściej w kolorze żółtym lub czerwonym/pomarańczowym. Źrenica oka pionowo eliptyczna. Ma chwytny ogon, który jest pozbawiony grzechotki. Końcówka ogona w kolorze czerwonym/brązowym. Wąż w razie zagrożenia ostrzega napastnika energicznie poruszając ogonem. Długością z reguły nie przekracza 1,2m (samice, bo samce dorastają do ok. 70cm). Gatunek ten w niewoli dożywa około 10-12 lat, ale czasami przekracza tą wartość (max 15 lat). Trwożnica pospolita prowadzi nocny tryb życia.

Występowanie: Występowanie Cryptelytrops (Trimeresurus) albolabris - Trwożnica pospolita
Ten gatunek zamieszkuje Azję: północne Indie, Tajlandię, Malezję, Kambodżę, Wietnam, Laos, Chiny, Indonezję, Brunei.

Biotop:

Zamieszkuje głównie obszary mocno wilgotne. Za dnia ukrywa się wśród roślin, gdzie dzięki swojemu ubarwieniu jest niemal niewidoczny przez co dochodzi do częstych ukąszeń.

Cechy szczególne:
Wąż szybki i zwinny. Podczas obsługi trzeba zachować ostrożność.

Cryptelytrops albolabris w terrarium: 
Terrarium wystarczające dla jednego osobnika tego gatunku będzie miało wymiary ok. 50x40x90cm (dla mocno wyrośniętych samic lub par zalecane są zbiorniki trochę większe). Należy pamiętać, że są to węże nadrzewne zatem potrzebują terrarium wertykalnego z elementami do wspinaczki. Temperatura powinna utrzymywać się w granicach 27-32°C (w najcieplejszym miejscu). Nocą temperatura może spadać do 22-24°C. Wilgotność utrzymujemy w granicach 80%. Należy pamiętać o częstym zraszaniu, ponieważ to pozwoli zaspokoić pragnienie zwierząt. W zbiorniku powinna się też znaleźć miseczka z wodą (choć nie wszystkie osobniki z niej korzystają). Terrarium oświetlamy w cyklu 12 godzinnym. Jako podłoże dobrze sprawdza się torf, włókno kokosowe (oba podłoża dobrze utrzymują wilgotność).

Pokarm:

W naturze żywią się żabami i jaszczurkami, dlatego czasem można napotkać problemy z karmieniem gryzoniami. Trwożnice wabią swoje ofiary poruszając końcówką ogona. Następnie chwytają swoją zdobycz w zęby jadowe i nie wypuszczają jej z pyska (po trafieniu trzymają ją w pysku i czekają, aż jad uśmierci upolowane zwierze). W hodowli rozkarmiony wąż nie powinien grymasić i zjada wtedy gryzonie. Może się zdarzyć, że świeżo wyklute młode nie będą chciały samodzielnieprzyjmować gryzoni. W takim wypadku przed karmieniem można spróbować przekłuć głowę oseskowi lub natrzeć go żabą (choć te sposoby nie zawsze skutkują). Jeśli wąż traci na wadze i nie chce przyjmować pokarmu konieczne będzie karmienie przymusowe (należy pamiętać, że to niebezpieczna czynność i należy przy niej zachować maksymalną ostrożność).

Dymorfizm płciowy:
Samce mogą mieć biały pasek biegnący wzdłuż ciała oraz mają proporcjonalnie dłuższe ogony. Są także sporo mniejsze i mniej masywne od dorosłych samic.

Rozmnażanie:
Wąż jajożyworodny. Rozmnażanie tego gatunku jest łatwe. Aby doszło do kopulacji nie potrzebny jest okres zimowania. Wystarczy trzymać w terrarium parę tych węży i bardzo prawdopodobne jest, że dojdzie do zapłodnienia samicy. Samica po zapłodnieniu może wydać na świat nawet kilka miotów młodych węży. Ciąża u tego gatunku trwa minimum 3 miesiące przy czym pierwsza ciąża samicy trwa najdłużej (nawet ok. 6 miesięcy). Samice posiadają zdolnośc przechowywania nasienia przez co czas oczekiwania na małe trwożnice może ulec zmianie. Długość ciąży może się także zmieniać pod wpływem warunków panujących w terrarium. Samica rodzi od 1 do 20 młodych, które mierzą ok. 20cm.

Jad:

Często można spotkać się z krzyżówkami C. albolabris x stejnegeri oraz purpureomaculatus x 
albolabris x stejnegeri, które także bywają zielone. Węże czyste gatunkowo są o wiele „stabilniejsze”, jeśli chodzi o skład jadu.

Wartości LD50 dla czystego gatunku albolabris prezentują się następująco:
-przy iniekcji podskórnej 12,75mg/kg
-przy iniekcji dożylnej 0,37mg/kg

Przy czym z reguły wąż w gruczołach ma 8-15mg hemotoksycznego jadu. Obniża ilość fibrynogenu we krwi, często po ugryzieniu pojawiają się krwotoki podskórne oraz groźba wylewu. Jad rozregulowuje gospodarkę mineralno odpornościową. Może wystąpić niewydolność nerek oraz wątroby.
Należy pamiętać, że z tym wężem (jak z każdym jadowitym!) trzeba się obchodzić z należytą ostrożnością, nigdy nie wiemy jak na potencjalnie słaby jad zadziała na nasz organizm, trzeba pamiętać, że każde ukąszenie może doprowadzić do śmierci!

Uwagi:
Wąż nie nadający się na początek. Dla ludzi z pewnym doświadczeniem w wężach jadowitych. Szybki, zwinny wąż z dalekim zasięgiem „strzału”, potrafiący wspinać się po haku. W naszym kraju krąży błędna opinia o tym, że na pierwszego jadusa powinno się wybrać trimka. Zazwyczaj samce są agresywniejsze od samic. Przy obsłudze węży jadowitych trzeba być ostrożnym. Nie wolno popaść w rutynę.

Cryptelytrops albolabris aktualnie znajduje się na II liście gatunków niebezpiecznych (rozporządzenie ministra środowiska) i aby legalnie hodować ten gatunek przyszły właściciel musi spełnić szereg wymogów wymienionych w rozporządzeniu oraz musi zdobyć odpowiednie pozwolenie.

Tekst rozporządzenia:
http://g.ekspert.infor.pl/p/_dane/akty_pdf/DZU/2011/173/1037.pdf#zoom=90

Opracowane na podstawie:
- opis ze starej wersji portalu dostosowany do nowego szablonu i uzupełniony

Opracował: Elapidae
Przeredagował: Zespół Trimek.pl

ANKIETA

Połozowate (Colubridae) - 25%
Dusiciele (Boidae) - 25%
Zdradnicowate (Elapidae) - 12.5%
Żmijowate (Viperidae) - 37.5%