Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ofiarami ukąszeń węży pada 5 mln ludzi rocznie!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 jacunio

jacunio
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • W terrarystyce:2001
  • Miasto:Wrocław
  • Kraj:

Napisano 13 październik 2013 - 22:29

Według najnowszych statystyk Światowej Organizacji Zdrowia, około pięciu milionów ludzi co roku pada ofiarą ukąszeń węży. Choć tylko około 600 z 3400 gatunków tych gadów to gatunki jadowite, są one przyczyną wielu chorób i zgonów. 

 

Ostatnie szacunki mówią o prawie 2,5 milionach infekcji i innych poważnych problemów zdrowotnych spowodowanych ukąszeniem węża, 94 000-125 000 zgonów rocznie, 400 000 amputacjach i innych konsekwencjach takich jak tężec, blizny czy problemy układu oddechowego. Słaby dostęp do opieki zdrowotnej i brak możliwości natychmiastowego podania surowicy zwiększa skutki ataku węża. 

 

Kto jest najbardziej zagrożony? 

 

Przypadki ukąszeń przez jadowite gady są najczęstsze w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej, wśród ludzi żyjących na rozległych obszarach wiejskich, ubogich, pracujących na roli i uprawiających ziemię przy pomocy prymitywnych narzędzi, najczęściej boso. Grupą wyjątkowo narażoną są również dzieci. 

 

Największe błędy

 

 Według Światowej Organizacji Zdrowia bardzo częstą przyczyną poważnych konsekwencji ukąszeń przez węże jest niewłaściwa reakcja osoby poszkodowanej lub nieumiejętne udzielenie pomocy. Podstawowym błędem jest zastosowanie opaski uciskowej, nacinanie rany lub wycinanie fragmentu ciała, co może jeszcze pogorszyć stan ukąszonego. 

 

Leczenie

 

 Prawidłową reakcją powinno być unieruchomienie kończyny i jak najszybsze przetransportowanie ofiary do najbliższej placówki medycznej, w której będzie możliwe podanie surowicy. Bardzo ważne jest, by była odpowiednia do gatunku węża, dlatego, w miarę możliwości, należy móc go opisać lub podać rejon, w którym atak nastąpił. Leczenie polega również na oczyszczeniu rany, by zminimalizować wystąpienie infekcji, zrobienie zastrzyku przeciwtężcowego i monitorowanie wydolności oddechowej ofiary ugryzienia.

Ważnym czynnikiem zapobiegającym jest także informowanie o ryzyku ukąszenia węża i technikach profilaktyki, takich jak unikanie terenów porośniętych wysoką trawą czy noszenie ochronnego obuwia. Choć w Polsce jadowite gatunki węży nie występują tak często, jak w innych częściach świata, musimy mieć świadomość, że napotkanie na swojej drodze niebezpiecznego gada nie jest niemożliwe.

 

Jadowite węże mogą pojawić się w naszym kraju choćby z transportem "południowych" owoców lub przywiezione przez handlarza egzotycznymi zwierzętami. W Europie najczęściej występującym wężem jadowitym jest żmija zygzakowata, której jad działa przede wszystkim na układ krążenia i uszkadza mięsień sercowy. Pierwszymi objawami ukąszenia jest bolesny obrzęk, później pojawiają się zawroty i ból głowy, wymioty, przyspieszone tętno i krwawienie z błon śluzowych. 

W krajach zachodnich coraz bardziej powszechne jest hodowanie niektórych gatunków węży jako zwierząt domowych. Moda ta zatacza coraz szersze kręgi również w Polsce. Decydując się na tak nietypowego pupila warto zawsze sprawdzić dokładnie źródło, z którego pochodzi i upewnić się, że osobnik, którego zamierzamy wpuścić do naszego domu, w żaden sposób nam nie zagraża. 

 

źródło: WHO/Wikipedia 


Użytkownik jacunio edytował ten post 13 październik 2013 - 22:32

  • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych