Skocz do zawartości

Zdjęcie

Handel jadami na forum

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Handel jadami na forum (43 użytkowników oddało głos)

Czy chciał/a byś aby na forum był dział w którym znajdowały by się oferty sprzedaży węży jadowitych?

1. Głosowano Tak (26 głosów [60.47%])

Procent z głosów: 60.47%

2. Głosowano Nie (14 głosów [32.56%])

Procent z głosów: 32.56%

3. Głosowano Nie wiem (3 głosów [6.98%])

Procent z głosów: 6.98%

4. Nie obchodzi mnie to (0 głosów [0.00%])

Procent z głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#61 Fufu

Fufu
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPipPip
  • 588 postów
  • W terrarystyce:2014
  • Kraj:

Napisano 18 listopad 2011 - 23:58

Moim zdaniem powolutku powolutku ta dyskusja zaczyna zmierzać do nikąd...
Wszystkich się nie zadowoli choćbyśmy nie wiem co robili i nie wiem jak się starali, zawsze znajdzie się ktoś komu nie będzie pasować i już, a sytuacja prawna w naszym kraju jest na dzień dzisiejszy tak śmieszna, bo inaczej tego nazwać nie mogę że głowa boli. Ustawa jest źle skonstruowana, listy gatunków niebezbiecznych układał jakiś matoł za przeproszeniem, poza tym nie wierzę aby to był koniec rewolucji jakie nam zafundują.
  • 0

#62 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • W terrarystyce:2002
  • Miasto:Sosnowiec
  • Kraj:

Napisano 19 listopad 2011 - 11:23

Moim zdaniem powolutku powolutku ta dyskusja zaczyna zmierzać do nikąd...

Też odnoszę takie wrażenie, robi się z tego powoli przepychanka...

Wszystkich się nie zadowoli choćbyśmy nie wiem co robili i nie wiem jak się starali, zawsze znajdzie się ktoś komu nie będzie pasować i już

Lepiej sie tego nie da opisać ;)

listy gatunków niebezbiecznych układał jakiś matoł za przeproszeniem

Też jestem poirytowany całą tą listą, ale muszę powiedzieć że sam mam zdanie o tych "człowiekach" nie najlepsze to trochę inaczej to wygląda, nie wiem dokładnie kto ustalał listę niebezpiecznych zwierząt ale znam sprawę trochę z inne beczki gdzie była bardzo podoba sytuacja też chodziło o stworzenie pewnej listy substancji w efekcie czego panowie politycy zwrócili się do pewnego instytutu naukowego który sporządził taką listę a na niej było coś takiego

substancja xxxxx (gdzie xxxxx to nazwa substancji) ma działanie takie i takie w dawce xx,xx jest niebezpieczna może spowodować śmieć i tutaj były inne informacje

taka lista trafiła do panów polityków z wykształceniem humanistycznym którzy nad nią ładnie usiedli i widzieli tylko fragment niebezpieczna może spowodować śmierć i nic po za nim i w ten o to sposób powstał kolejny martwy przepis

podobnie jest z listami zwierząt nikt nie patrzy na ogól nie patrzą na to co kto trzyma jak jest realnie w życiu tylko jak pojawia się słowo JADOWITY albo coś w tym stylu to od razu staje się zagrożeniem dla ogółu i koniec. Polscy politycy mają zwyczaj tworzenia postawy NIE BO NIE bo i po co dopracowywać coś co by mogło na dłuższą metę przynieść dochody dla kraju czy np powstała by jakaś tam baza gatunków zagrożonych u nas lepiej zajmować się pierdołami takimi jak czy religia ma być wliczana do średniej, czy krzyż w klasie czy w senacie to dobra rzecz, albo polityczna zabawa w obronę krzyża, bezsensowne dyskusje i pomniki za nasze pieniądze, sami wiecie że tego by można wymieniać przez kilka godzin...

Na chwile obecną proponuje takie rozwiązanie, dajmy trochę czasu tym u góry zobaczymy co wymodzą a my się spróbujemy jakoś dostosować
  • 0

#63 Fufu

Fufu
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPipPip
  • 588 postów
  • Kraj:

Napisano 21 listopad 2011 - 02:18

Na chwile obecną proponuje takie rozwiązanie, dajmy trochę czasu tym u góry zobaczymy co wymodzą a my się spróbujemy jakoś dostosować

Wydaje mi się że nie mamy innego wyjścia;)
  • 0

#64 Guest_jarofr_*

Guest_jarofr_*
  • GOŚĆ

Napisano 29 listopad 2011 - 17:51

Jestem na NIE, im mniej osób jest wtajemniczonych tym lepiej dla nas i dla kogoś mającego "zamiar nabycia jada".

#65 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • Kraj:

Napisano 06 grudzień 2011 - 11:01

Temat chyba został na tyle wyczerpany że można zamknąć ankietę.

Jej wyniki pokazują jaki jest podział na zwolenników i przeciwników.

Dziękuje wszystkim za oddany głos i wypowiedź w temacie.

Decyzja odnośnie handlu zostanie w najbliższym czasie podjęta, kiedy? Tego nie wiem jest to zależne od wielu czynników zwłaszcza od tego co się będzie działo w kraju.
  • 0

#66 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • Kraj:

Napisano 26 styczeń 2012 - 12:25

Otworzyłem temat aby nie zakładać nowego.

Po konsultacjach z paroma osobami dowiedziałem się nieco więcej na czym stoimy. Niestety nie mam dobrych wieści, mianowicie strona trimek.pl i wszystkie jej części (portal, słownik itd.) są jedną stroną która jest zarejestrowana w PL wraz z domeną która została nabyta w PL a więc obowiązuje nas całkowicie polskie prawo.

Jakakolwiek forma rozprowadzania węży jadowitych czy bez stosownych dokumentów (sprzedaż, wymiana czy forma oddam) na stronie i podstronach trimek.pl powoduje że portal staje się pośrednikiem w takiej transakcji więc działa nielegalnie a jak wiadomo za to można odpowiadać już nawet przed sądem. Ktoś może zapytać jak to pośrednikiem jak nic na tym finansowo nie zyskuje, owszem portal nic na tym nie zarabia ale daje "narzędzie" które umożliwia handel/wymianę.

Natomiast kwestia węży warunkowo jadowitych jest najbardziej zawiła i nie do końca jasna, nikt nie potrafi mi odpowiedzieć na pytanie kto w momencie ukąszenia które spowodowało jakieś szkody w zdrowiu będzie odpowiadał za sprzedaż?

Podsumowując wygląda to tak:
1# Handel jadowitymi całkowicie zabroniony na forum - czyli bez zmian

2# Handel zwierzętami które muszą mieć stosowne dokumenty pochodzenia (CITES) - tutaj nieco zaostrzymy sprawę bo wiele dzieciaków kupuje węża w Czechach nawet się nie upomni o jakiś papier a nawet jak już go ma to nie rejestruje zwierzaka bo kasy nie ma a potem wystawia na sprzedaż z dopiskiem "Posiadam potrzebne dokumenty" co nas niestety nie całkiem kryje, jak to unormować jeszcze nie wiem ale stworzy się regulamin który ureguluje i wyjaśni parę kwestii. Bez obaw nie będzie to jakaś chora jazda.

3# Handel wężami warunkowo jadowitymi - na chwile obecną nie jestem w stanie nic sensownego w tej kwestii napisać bo sam do końca jeszcze nie wiem jak to ugryźć

Czekam na wasze opinie i propozycje.
  • 0

#67 Nikt

Nikt
  • REDAKCJA
  • 213 postów
  • W terrarystyce:2003
  • Miasto:Leszno
  • Kraj:

Napisano 26 styczeń 2012 - 22:06

Nie chciałem się tutaj wypowiadać, ale dodam coś od siebie.
Serwis scorpiones.pl zastosował taką formułkę, pozwolę sobie zacytować:
"Handel gatunkami objętymi Rozporządzeniem MŚ dozwolony jest jedynie między podmiotami do tego uprawnionymi. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za łamanie tego punktu regulaminu."

Na ile dodanie tego drugiego zdania pomoże sprawie?
Dopowiem jeszcze kilka słów odnośnie warunkowców, nie ujętych w rozporządzeniu-a takich jest sporo. Więc handel nimi, w myśl tegoż rozporządzenia- nie jest zabroniony. Powinien być moim zdaniem dozwolony na forum, ew. z pewnymi dodatkowymi warunkami.
Nie chcę narazie poruszać tematu obywatelskiego projektu ustawy o ochronie zwierząt i jego zapisu odn. węży jadowitych, więc tyle ode mnie.
  • 0

#68 Fufu

Fufu
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPipPip
  • 588 postów
  • Kraj:

Napisano 27 styczeń 2012 - 00:46

Moim zdaniem jeśli jakiś warunkowy nie jest ujęty w ustawie, to można dopuścić do sprzedaży go za pośrednictwem forum.

A co do CITESowców, może dać do regulaminu punkt że jeśli ktoś chce sprzedać zwierzę wymagające papierów to wystawiając ogłoszenie (które i tak musi być zaakceptowane przez moderatora) musi wysłać do moderatora skan wymaganego dokumentu i dopiero gdy moderator takowy skan zobaczy to zaakceptuje ogłoszenie, wiedząc że zwierze ma dokumenty. Wstawianie skanu do ogłoszenia moim zdaniem odpada, bo może potęgować dzieciaki do opcji kopiuj, zmień dane, wydrukuj. No tylko że aby uniknąć burdelu musielibyśmy wyznaczyć moda odpowiedzialnego za pilnowanie tego i w regulaminie zaznaczyć że do tej konkretnej osoby mają iść wiadomości ze skanami i tylko ta osoba zajmuje sie akceptowaniem takowych tematów, żeby nie było burdelu pod tytułem "dostałeś skan? bo nie wiem czy zaakceptować"
  • 0

#69 CONSTRICTORS

CONSTRICTORS
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPip
  • 361 postów
  • Kraj:

Napisano 27 styczeń 2012 - 00:57

1. Czesc warunkowo jadowitych wezy nie jest w ogole na liscie niebezpiecznych, wiec dlaczego zakazywac? Bo komus sie moze cos stac? A jak takowy dzieciak nie kupi heterodona tylko pytona tygrysiego, czy siatkowanego? I go udusi? Dusicieli w ogole na liscie nie ma, wiec jak? W Czechach byl przypadek ze (POWAZNIE) zbozowka wybila 13 latkowi oko jak mu strzelila w twarz, i co? Idac tym tokiem myslenia powinnismy w ogole zlikwidowac dzial zwiazany z handlem... Dla mnie sprawa jest prosta - nie ma czegos na liscie, mozna handlowac, to nawet jakby byl to gepard i mozna to sprzedac, to dlaczego nie? Po co na sile wprowadzac cos swojego robiac przy tym jeszcze wiekszy balagan niz jest do tej pory? Skwituje - mozna handlowac, to nie zakazujmy, nie ma na liscie i juz...

2. Co do dokumentacji - skany, to beznadzieja... Rownie dobrze moze miec jakis inny skan, zrobiony u kolegi i go podeslac, poza tym nie kazdy bedzie latac za skanerem w dzisiejszych czasach... Bezsens - po co robic dodatkowe utrudnienia? Walnac regulamin ze REDAKCJA NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOSCI ZA....................... I po sprawie, bo patrzac w ten sposob to powinnismy zamknac ten serwis bo do wszystkiego mozna sie doczepic...

Wracajac jeszcze do warunkowo jadowitych:

Dopowiem jeszcze kilka słów odnośnie warunkowców, nie ujętych w rozporządzeniu-a takich jest sporo. Więc handel nimi, w myśl tegoż rozporządzenia- nie jest zabroniony. Powinien być moim zdaniem dozwolony na forum, ew. z pewnymi dodatkowymi warunkami.

POPIERAM - tak to powinnismy rozwiazac ...
  • 0

#70 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • Kraj:

Napisano 27 styczeń 2012 - 17:02

1. Czesc warunkowo jadowitych wezy nie jest w ogole na liscie niebezpiecznych, wiec dlaczego zakazywac? Bo komus sie moze cos stac? A jak takowy dzieciak nie kupi heterodona tylko pytona tygrysiego, czy siatkowanego? I go udusi? Dusicieli w ogole na liscie nie ma, wiec jak? W Czechach byl przypadek ze (POWAZNIE) zbozowka wybila 13 latkowi oko jak mu strzelila w twarz, i co? Idac tym tokiem myslenia powinnismy w ogole zlikwidowac dzial zwiazany z handlem... Dla mnie sprawa jest prosta - nie ma czegos na liscie, mozna handlowac, to nawet jakby byl to gepard i mozna to sprzedac, to dlaczego nie? Po co na sile wprowadzac cos swojego robiac przy tym jeszcze wiekszy balagan niz jest do tej pory? Skwituje - mozna handlowac, to nie zakazujmy, nie ma na liscie i juz...

No i jestem za :) tylko jakiś sensowny regulamin trzeba wyprodukować i będzie cacy :)

2. Co do dokumentacji - skany, to beznadzieja... Rownie dobrze moze miec jakis inny skan, zrobiony u kolegi i go podeslac, poza tym nie kazdy bedzie latac za skanerem w dzisiejszych czasach... Bezsens - po co robic dodatkowe utrudnienia? Walnac regulamin ze REDAKCJA NIE PONOSI ODPOWIEDZIALNOSCI ZA....................... I po sprawie, bo patrzac w ten sposob to powinnismy zamknac ten serwis bo do wszystkiego mozna sie doczepic...

Wracajac jeszcze do warunkowo jadowitych:

POPIERAM - tak to powinnismy rozwiazac ...

Można to zrobić jeszcze inaczej, mam na myśli coś w rodzaju krótkiego oświadczenia który każdy sprzedający musi umieścić w swoim poście jeśli zwierze wymaga dokumentów, jest jakiś już dupokryj dla nas, bo w sumie tylko o to biega, tekst w stylu

Oznajmiam że NAZWA GATUNKU sprzedawany przeze mnie posiada komplet dokumentów potwierdzający jego legalne pochodzenie.

To tylko taki szybki tekst wymaga nieco dopracowania ale myślę że dało y to rade.
  • 0

#71 Guest_maciach93_*

Guest_maciach93_*
  • GOŚĆ

Napisano 18 sierpień 2012 - 16:10

dałem tak chociasz sam póki co nie zabieram się za hodowle takiego gada i myśle ,że droga przedemną jeszcze długa.
moim zdaniem jeżeli by mialo cos takiego tutaj powstać sprzedający powinien się upewnic czy wiedza kupującego na temat danego gatunku
jest wystarczająco duża,ale dodam też ,że nieletnim nie powinny być sprzedawane wgl :whip:

#72 Viperidae

Viperidae
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPipPipPip
  • 783 postów
  • Kraj:

Napisano 19 sierpień 2012 - 21:40

Ja się zastanawiam czy w ogóle ktoś byłby takim desperatem aby wystawiać jadusa na sprzedaż na publicznym forum ;)
  • 1

"Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic"
"Problem nie jest sam w sobie problemem, lecz Twoje do niego podejście"

#73 Nikt

Nikt
  • REDAKCJA
  • 213 postów
  • W terrarystyce:2003
  • Miasto:Leszno
  • Kraj:

Napisano 21 sierpień 2012 - 21:40

Jeżeli miałby odpowiednie uprawnienia i sprzedawałby tylko osobom/ instytucjom uprawnionym-czemu nie. Tak wiem, w Polsce mieszkam...
  • 0

#74 Viperidae

Viperidae
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPipPipPip
  • 783 postów
  • Kraj:

Napisano 22 sierpień 2012 - 12:14

tylko niech zwykły szary czlowiek dostanie pozwolenie ;) przecież zbożówka to zło przeciez, a co dopiero jadus ;D
  • 0

#75 Tofik_25

Tofik_25
  • REDAKCJA
  • 341 postów
  • W terrarystyce:2009
  • Miasto:Mielec
  • Kraj:

Napisano 22 sierpień 2012 - 14:17

Jak spełnisz wymogi z rozporządzenia i zapłacisz za wydanie pozwolenia to dlaczego masz go nie dostać?
Problemem jest jedynie to, że mało komu chce się spełniać te wymogi. ;)
  • 0

#76 Viperidae

Viperidae
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPipPipPip
  • 783 postów
  • Kraj:

Napisano 23 sierpień 2012 - 11:49

Jak spełnisz wymogi z rozporządzenia i zapłacisz za wydanie pozwolenia to dlaczego masz go nie dostać?
Problemem jest jedynie to, że mało komu chce się spełniać te wymogi. ;)

Oj nie zdziwiłbym się jeżeli by nie dostał pozwolenia na jady, mimo że zapłaci, spełni warunki itp. Przecież tok myślenia urzędników jest na poziomie "0", i zawsze znajdą jakąś wymówkę.
  • 0

#77 Kaskabel

Kaskabel
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPip
  • 64 postów
  • W terrarystyce:2013
  • Miasto:Pleszew
  • Kraj:

Napisano 01 marzec 2013 - 18:17

Czyli cóż.. dalej w 1 miejscu tkwimy z tego co obserwuję przynajmniej ..

Użytkownik Kaskabel edytował ten post 01 marzec 2013 - 18:17

• 0

#78 MikeB

MikeB
  • UŻYTKOWNIK
  • 4 postów
  • Miasto:Erin
  • Kraj:

Napisano 17 grudzień 2014 - 21:23

Cala sprawe odpowiedzialnosci i doswiadczenia rozwiazalby system licencyjny. Aby otrzymac licencje, nalezaloby spelnic warunki do przetrzymania odpowiedniego gatunku oraz wykazac sie doswiadczeniem w hodowli. Niestety poza Stanami Zjednoczonymi nie wiem o istnieniu takiego systemu nigdzie indziej. Wymagania na licencje tam sa bardzo wysokie. Glownie jesli chodzi o udokumentowanie posiadanego doswiadczenia. Ostatnio wprowadzono wymog 1000 godzin na kazda z rodzin. Wiec jesli ktos trzymal i ma doswiadczenie z Elapidae musi ciagle miec zalogowane 1000 godzin z Viperidae aby miec licencje rozszerzona na obie rodziny. 

Taki system wydaje sie drakonski, ale w duzym stopniu upraszcza problem, ktory wlasnie dyskutujecie. 

Jest licencja, mozna wowczas takiej osobie sprzedac dowolne zwierze niebezpieczne albowiem posiadacz udowodnil, ze ma warunki i wiedze aby takie zwierzeta trzymac.

• 1

#79 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • Kraj:

Napisano 17 grudzień 2014 - 22:51

No własnie tylko że w PL jest jak zwykle wszystko od "tyłu" strony robione i oczywiście zajmują się tym osoby które wielkiego pojęcia o temacie nie mają. 

• 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych