Skocz do zawartości

Zdjęcie

Handel jadami na forum

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Handel jadami na forum (43 użytkowników oddało głos)

Czy chciał/a byś aby na forum był dział w którym znajdowały by się oferty sprzedaży węży jadowitych?

1. Głosowano Tak (26 głosów [60.47%])

Procent z głosów: 60.47%

2. Głosowano Nie (14 głosów [32.56%])

Procent z głosów: 32.56%

3. Głosowano Nie wiem (3 głosów [6.98%])

Procent z głosów: 6.98%

4. Nie obchodzi mnie to (0 głosów [0.00%])

Procent z głosów: 0.00%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • W terrarystyce:2002
  • Miasto:Sosnowiec
  • Kraj:

Napisano 03 listopad 2011 - 17:30

Zagłosuj i wypowiedz się jaki masz stosunek do tego tematu
  • 0

#2 Guest_Patryk_B_*

Guest_Patryk_B_*
  • GOŚĆ

Napisano 03 listopad 2011 - 18:46

Zagłosowałem na "tak", ponieważ przecież jeśli ktoś chce nabyć jadowitego węża, to wiadomo, że i tak tego dokona, bo to nie problem. Oczywiście nikt odpowiedzialności za to nie będzie ponosił, a jeżeli potencjalnym kupującym byłby nieletni, to np: zakupu by dokonywał przy swoich rodzicach czy prawnych opiekunach, którzy są świadomi zagrożenia. Sprzedający sam przecież również może mieć swoje wymagania i może odmówić komuś, jeżeli uzna, że osoba chętna nie posiada odpowiedniego doświadczenia itp. Dla sprzedających byłaby to również zaleta, gdyż mieliby większy "rynek zbytu".

#3 Guest_Jacek Szubert_*

Guest_Jacek Szubert_*
  • GOŚĆ

Napisano 04 listopad 2011 - 19:29

No ale to tylko gatunki spoza list rozporządzenia, no nie?

#4 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • Kraj:

Napisano 04 listopad 2011 - 22:06

Pytanie tyczy się wszystkich jadusów.
  • 0

#5 Guest_speedcuber_*

Guest_speedcuber_*
  • GOŚĆ

Napisano 05 listopad 2011 - 08:55

jeśli można je kupić gdzie indziej to chyba nie ma sensu blokować takiego handlu jedyne na co można liczyć to to że sprzedawca będzie na tyle odpowiedzialną osobą by nie sprzedać jadusa jakiemuś szczylowi po którym widać że się tylko napalił a nic nie wie hodowli niebezpiecznych węży

#6 Guest_Atheris_*

Guest_Atheris_*
  • GOŚĆ

Napisano 05 listopad 2011 - 12:19

Wg. mnie nie powinno się handlować jadami na forum,dlatego że po tym byśmy mieli lawine nieszcżesliwych wypadków. Bo wyobrazmy sobie że ktos kupuje jada,ktoś kto nigdy żadnego węża nie trzymał,nie ma o tym zielonego pojęcia,zapaleńców nie brakuje,spotykam się z takimi,czasami głupota mnie przeraża,i nagle ktoś takiemu sprzedaje jada i...wypadek,śmierć lub trwałe kalectwo. Nie chciałbym być wtedy na miejscu tego sprzedawcy,pomijając fakt że zaczeli by się nami interesować,dlatego Ja obcemu jada bym nie sprzedał,po drugie musiałbym coś o nim wiedziec z kilku zródel zeby mieć pewność że się na tym zna.

Użytkownik Atheris edytował ten post 05 listopad 2011 - 12:21

#7 CONSTRICTORS

CONSTRICTORS
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPip
  • 361 postów
  • W terrarystyce:2014
  • Kraj:

Napisano 05 listopad 2011 - 20:12

Jestem na NIE.
Jezeli w ogole o tym myslec, to jedynie handel jadowitymi gatunkami z zalacznika numer dwa - sa tam tez warany, krokodyle, etc. ktorymi normalnie mozna handlowac na forach internetowych. Jednak jadowity waz to cos innego... Nie wiem, nie jestem przekonany, aby to powstalo... Czasami nawet doswiadczonym ludzia zdarzaja sie wypadki ukaszenia a pozniej? Myslicie, ze Polskie prawo nie bedzie egzekwowac niczego od sprzedajacego? Owszem, nieumyslne spowodowanie smierci/uszczerbku na zdrowiu co stosuja najszesciej. Jestem na NIE a jesli by to zostalo wprowadzone, to proponuje odrebny regulamin na sprzedaz zwierzat z zalacznika II tak, aby redakcja forum nie dostala po tylku... Zalacznik numer jeden odpada gdyz te zwierzeta beda nielegalne w prywatnych hodowlach, o czym mowi rozporzadzenie. To odpowiedz w nawiazaniu w szczegolnosci do TRIMKA - Pytanie tyczy się wszystkich jadusów.
  • 0

#8 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • Kraj:

Napisano 05 listopad 2011 - 20:41

Żeby sprawa była jasna, ankieta ma TYLKO i wyłącznie forme informacyjną wynik nie będzie w żadnym stopniu przymuszał redakcji do założenia takiego czy innego działu.

Drogi kolego CONSTRICTORS zapoznałem się z grubsza z tą poronioną ustawą i jak zwykle muszę stwierdzić że ten kto to konstruował powinien sie tak zdrowo piznąć w dynie, ale co ja mogę, wracając do tematu handlu jadami nie interesuje mnie czy coś jest średnio, prawie wcale czy bardzo jadowite jeśli w nazwie jest użyte JADOWITE niezależnie czy w połączeniu ze słowem bardzo czy warunkowo oznacza to że istnieje możliwość ukąszenia w którym zostanie zaaplikowany jad a co za tym idzie może dojść do następstw takiego ukąszenia choć by nawet ten nieszczęśliwy wstrząs anafilaktyczny. Zdaje sobie sprawę że takie coś jest praktycznie nierealne w rzeczywistości ale przypuszczając że doszło by do jakiegokolwiek pokąsania nawet takiego które by nie narobiło żadnych szkód nadpobudliwy rodzic mógłby nam narobić niezłego syfu bo sąd i organy ścigania słyszą zawsze i tylko i wyłącznie słowo JADOWITY.

Nie wiem czy sobie zdajecie sprawę ale tak z 70% społeczeństwa wychodzi z założenia że każdy wąż jest jadowity....

Musicie w takich sprawach i tematach brać pod uwagę poziom wiedzy jakim dysponuje społeczeństwo a ten poziom w PL jest gorzej niż marny w dodatku nie zapowiada się że będzie lepiej a tylko gorzej.

Wypowiedzcie się czekam na sensowne argumenty i propozycje po czym zbiorę to w całość i być może skonsultuje tą całą sprawę z prawnikiem który doradzi nam jak to ogarnąć aby stworzenie takiego czegoś na forum nie było strzałem w kolano...
  • 0

#9 Viperidae

Viperidae
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPipPipPip
  • 783 postów
  • Kraj:

Napisano 05 listopad 2011 - 21:17

jestem stanowczo na NIE! obserwując przez cały czas to co się dzieje w polskiej terrarystyce, chodzi glownie o jady to patrzac na dzieciakow chcacych zakupic jakiegos jadusa nie majac kompletnie o tym pojecia i szuka najlatwiejszych drog aby osiagnac swoj cel... jezeli naprawde chca to niech szukaja - ale nie ułatwiajmy zadania... Niby sprzedawca ma byc rozsadny, ale pragne zauwazyc ze zdazaja sie osobniki ktore jak zobacza $$ to nie patrza na wiek, doswiadczenie itp... i jezeli ktos jest dosc mocno obeznany to potrafi to dostrzec, nie oszukujmy sie ;)

a konkretniej - to poroniony pomysl ;)
  • 0

"Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic"
"Problem nie jest sam w sobie problemem, lecz Twoje do niego podejście"

#10 CONSTRICTORS

CONSTRICTORS
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPip
  • 361 postów
  • Kraj:

Napisano 05 listopad 2011 - 22:45

TRIMEK przesadzasz. Idac tym tokiem myslenia zabronic powinno sie oferowania duzych dusicieli, gdyz potencjalnie moga byc niebezpieczne - a uwierz, moga i to niejednokrotnie bardziej niz jadowite, jezeli sa w nieodpowiednich rekach. To glownie tyczy sie Twojej wypowiedzi odnosnie Heterodona, ktory jest warunkowo jadowity.

Samochodow nie powinno sie sprzedawac, przeciez ktos wypije, pojedzie i pozabija ludzi, czyz nie? Nie ma sensu popadac w paranoje. Mysle ze trzeba opracowac odrebny regulamin dotyczacy handlem zwierzat z listy zalacznik numer dwa. Co do reszty nie kombinowalbym zbyt bardzo.

Przemyslalem - skoro kajmany czy warany lesne sa w drugiej kategorii razem z jadowitymi, to dlaczego zabraniac ich sprzedazy, skoro warany czy kajmany (i mniejsze krokodylowate) mozna normalnie oferowac? Jesli ktos sie uprze i bedzie chcial kupic jadusa to i tak kupi, dlatego po przemysleniu nie widze sensu zeby kombinowac.

Suma sumarum - zrobic regulamin odrebny dla zwierzat z kat. drugiej, wykluczyc ze sprzedazy zwierzeta znajdujace sie w kat. pierwszej z wiadomych wzgledow (prawnie zabronione w prywatnych hodowlach).

To jest moje zdanie i mysle, ze jak najbardziej uzasadnione. Zabraniac nie ma sensu, ale trzeba sie uchronic przed konsekwencjami prawnymi.
Idac tym tokiem myslenia, powinnismy tez zabraniac ofert ze zwierzetami, ktore sa na liscie CITES - jaka mamy pewnosc, ze ktos, kto oferuje posiada dokumenty?
Jak wiemy, sprzedaz bez owego dokumentu jest nielegalna. Nie szalejmy, ale pomyslmy.

Co Wy na to?
  • 0

#11 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • Kraj:

Napisano 05 listopad 2011 - 23:01

TRIMEK przesadzasz. Idac tym tokiem myslenia zabronic powinno sie oferowania duzych dusicieli, gdyz potencjalnie moga byc niebezpieczne - a uwierz, moga i to niejednokrotnie bardziej niz jadowite, jezeli sa w nieodpowiednich rekach. To glownie tyczy sie Twojej wypowiedzi odnosnie Heterodona, ktory jest warunkowo jadowity.

Nie przesadzam, żyjemy w idiotycznym kraju którym żądzą debile a przepisy które wchodzą w życie będą jak zwykle na początku egzekwowane grubo na wyrost w dodatku przez ludzi którzy pojęcia o tym nie mają....

Samochodow nie powinno sie sprzedawac, przeciez ktos wypije, pojedzie i pozabija ludzi, czyz nie? Nie ma sensu popadac w paranoje. Mysle ze trzeba opracowac odrebny regulamin dotyczacy handlem zwierzat z listy zalacznik numer dwa. Co do reszty nie kombinowalbym zbyt bardzo.

Nie mnie to mów tylko pajacom którzy te przepisy uchwalają, a co do samego zakazu posiadania jadów czy tam handlu to jest coś nowego i prawda jest taka że organów wykonawczych i ludzi którzy znają temat jest tyle co kot napłakał....

Przemyslalem - skoro kajmany czy warany lesne sa w drugiej kategorii razem z jadowitymi, to dlaczego zabraniac ich sprzedazy, skoro warany czy kajmany (i mniejsze krokodylowate) mozna normalnie oferowac? Jesli ktos sie uprze i bedzie chcial kupic jadusa to i tak kupi, dlatego po przemysleniu nie widze sensu zeby kombinowac.

Jak pisałem wcześniej zbiorę wszystkie argumenty i udam się do prawnika który ogarnie temat na tyle żeby nikt się nam do dupy nie dobrał, może zabraknąć jednego punktu w owym regulaminie i będzie syf z tego

Fakt że wyolbrzymiam problem ale całkiem niedawno jedno forum zostało zamknięte NA WSZELKI WYPADEK też z powodu pewnych niejasności, jak to mówią wole na zimne dmuchać
  • 0

#12 Guest_Atheris_*

Guest_Atheris_*
  • GOŚĆ

Napisano 06 listopad 2011 - 12:18

''Nie wiem czy sobie zdajecie sprawę ale tak z 70% społeczeństwa wychodzi z założenia że każdy wąż jest jadowity...'' No tak,ale to już bardziej wynik mentalności ludzkiej. A co innego sprzedaż. I w sumie tak jak napisał TRIMEK,''żyjemy w idiotycznym kraju którym żądzą debile''. I myśle że na tym mozna byłoby przestać pisać bo nie sadze żeby cokolwiek się zmieniło,np. wprowadzenie swego szkolenie które kończyło by się stosownym pozwoloniem. Tak jak przypadku trzymania Puma Concolor,wiem na swoim przypadku że nie latwo otrzymać pozwolenie.

#13 mithcrist

mithcrist
  • REDAKTOR
  • PipPipPipPip
  • 259 postów
  • W terrarystyce:2011
  • Miasto:R-rz / Krk
  • Kraj:

Napisano 07 listopad 2011 - 16:27

Byłem na TAK, ale po przemyśleniu problemu jestem na NIE. Jeśli ktoś na prawdę chce kupić jada to kupi a ułatwianie tego niektórym nie powinno mieć miejsca. Po za tym ułatwianie popełnienia przestępstwa nie jest hmm karalne? No bo handel jest zabroniony ponoć, a to było by ułatwieniem.. Albo wręcz kuszeniem do wystawienia swej oferty:P
  • 0

"Na własnym gnoju każdy kogut jest chojrakiem"

A mithu siedzi i zawija je w te sreberka..

#14 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • Kraj:

Napisano 07 listopad 2011 - 20:48

''Nie wiem czy sobie zdajecie sprawę ale tak z 70% społeczeństwa wychodzi z założenia że każdy wąż jest jadowity...'' No tak,ale to już bardziej wynik mentalności ludzkiej. A co innego sprzedaż.

A czyja to wina że mamy taki poziom a nie inny na temat węży w społeczeństwie? Niech jeszcze dołożą po 2 albo nawet i 5 godzin tygodniowo więcej religii w szkołach to na pewno rozwiąże problem debilizmu w społeczeństwie... Sprzedaż to nie co innego bo gdyby społeczeństwo było bardziej świadome to i pewnie łatwiej to wszystko by było kontrolować ale to temat rzeka....

Co do "ułatwiania przestępstwa" to wszystko da się obejść i żeby było śmieszniej to obejść to można inną ustawą ale to też inny temat ;)
  • 0

#15 Guest_Atheris_*

Guest_Atheris_*
  • GOŚĆ

Napisano 08 listopad 2011 - 15:17

TRIMEK,wydaje mi się że to już nie sama religia w szkołach jest problem a swego rodzaju ''naznaczenie'' przez najwieksze fantasy w dziejach ludzkośći (czyt. Biblia),która okresliła że wąż jest jest zły i już,tak jak np. wilki. Pamiętajmy jednak że tak jak wąż nie zaatakuje nie prowokowany tak wilk zabija bo jest głodny a nie jak człowiek dla przyjemności i z czystej głupoty.

#16 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • Kraj:

Napisano 08 listopad 2011 - 16:25

TRIMEK,wydaje mi się że to już nie sama religia w szkołach jest problem a swego rodzaju ''naznaczenie'' przez najwieksze fantasy w dziejach ludzkośći (czyt. Biblia),która okresliła że wąż jest jest zły i już,tak jak np. wilki. Pamiętajmy jednak że tak jak wąż nie zaatakuje nie prowokowany tak wilk zabija bo jest głodny a nie jak człowiek dla przyjemności i z czystej głupoty.

Nie zrozumiałeś mnie ;) ale nie szkodzi

Chodziło mi o to że wpieprzają do szkół głupoty pod tytułem "religia" po czym liczy się to do średniej a sama nazwa przedmiotu to kłamstwo bo moim skromnym prywatnym zdaniem to skoro przedmiot nazywa się "religia" to powinien uczyć o religiach a nie wmawiać wszystkim że katolicyzm to najbardziej zajebista rzecz na świecie.... ale to jeden z wielu tematów który mnie irytuje w PL ;)

A co do tego co napisałem wcześniej to mam na co dzień doczynienia z przyszłą gimnazjalistką i jak widzę czego i jak oni uczą w szkołach to mi sie flaki wywracają, nic dziwnego że dzieciaka z jakąś pasją do czegoś sie prawie nie spotyka... To jest jak pisałem temat rzeka i nie miejsce tutaj na niego.

A sama świadomość społeczeństwa na temat węży jest taka a nie inna bo raz że media robią ze zbożówek mordercze potwory, dwa w filmach wszystkie węże są zawsze jadowite, gówniarze i pieprzeni trzymacze kupują węże i jak im sie znudzi albo ich przerasta opieka nad zwierzakiem to go do lasu albo w kibel a media robią z tego mega aferę nie mówię że to źle ale w połączeniu z reszta robi się nie miło, albo ktoś znalazł zbożówkę która mogła kogoś przecież zabić, biegli sądowi robią często gęsto z igły widły to samo organy ściągania, w dodatku temat węży jadowitych to temat tabu nikt nikogo nie uświadamia nikt nikomu nic nie tłumaczy a na dodatek politycy to z reguły osoby z wykształceniem humanistycznym które nie mają pojęcia po za historią o niczym więc z czym do ludzi... w efekcie czego mamy co mamy...
  • 0

#17 Guest_Atheris_*

Guest_Atheris_*
  • GOŚĆ

Napisano 08 listopad 2011 - 17:28

Istotnie zle zrozumiałem,napisałeś oglnie o religii ale mam podobne zdanie ale co Ty. Jesli chodzi o samą szkole i temat jadowitych węży to masz racje,brak edukacji. Kiedyś słyszałem że takie prelekcje są prowadzone w szkołach które sa na terenie Vipera Berus ale to za mało. Jeśli chodzi o mordecze zbożowki to słyszałem,kiedyś przypadkiem ogładałm jakiś kryminalny serial made in PL i tam zrobili z Lampropeltis triangulum morderczą Echis Crinatus i przypuszczam czesc ludzi myśli że to prawda. Ale to jest to o czym piszesz,brak wiedzy i głupota społeczenstwa.

Użytkownik Atheris edytował ten post 08 listopad 2011 - 17:31

#18 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • Kraj:

Napisano 08 listopad 2011 - 21:27

Jeśli chodzi o mordecze zbożowki to słyszałem,kiedyś przypadkiem ogładałm jakiś kryminalny serial made in PL i tam zrobili z Lampropeltis triangulum morderczą Echis Crinatus i przypuszczam czesc ludzi myśli że to prawda. Ale to jest to o czym piszesz,brak wiedzy i głupota społeczenstwa.

Nie część a większość niestety....
  • 0

#19 CONSTRICTORS

CONSTRICTORS
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPip
  • 361 postów
  • Kraj:

Napisano 08 listopad 2011 - 23:18

Skad maja wiedziec co to jest - pokazuja lampropeltisa jako jadusa a pozniej macie... Niestety - wszystko idzie na dno, zamiast ludzi edukowac to pokazuja owe ziwerzaki w najgorszym swietle - ludojady (ostatnio na animal planet - pyton skalny, ludojad...) , dodatkowo smiertelnie jadowite zbozowki i 20 metrowe anakondy biegajace w lesie po gorach etc... Chyba to anakonda 2 byla, tam to juz rezysera musiala ostro wyobraznia kopnac albo wymyslali to na weselu gdzie kobita kupila duzo wodki :p nawiazujac do pewnego ogloszenia z hyde parku ...
  • 0

#20 Guest_Felas_*

Guest_Felas_*
  • GOŚĆ

Napisano 09 listopad 2011 - 01:10

Widzę, że Panowie zboczyli trochę z tematu.

Skoro już tu jestem to i ja się wypowiem.

Generalnie ciężko zagłosować w takiej ankiecie, gdzie nie jest przedstawiony żaden pomysł jakby to miało przebiegać. Wiadomo oszołomów nie brakuję zarówno po stronie kupujących jak i sprzedających. Znajdzie się jakiś 15-latek, który po obejrzeniu jakiegoś filmu czy innej pierdoły podjara się wężami i będzie chciał jakiegos hot-a kupić i być może znajdzie się też "przetrzymywacz", który będzie się chciał tego węża pozbyć, a stąd już tylko krok od tragedii.

Moim zdaniem najlepiej sprawdziłby się system zaufanych sprzedawców/hodowców, którzy byli uprawnieni do wystawiania swoich ofert (coś jak dział zaufanych sprzedawców na arachnei czy oznacznie doświadczonych hodowców na tcp). Taki sprzedający powinien mieć (wiadomo) doświadczenie, ale również jakiś obowiązek sprawdzenia wiedzy i podstawowych umiejętności u kupującego takich jak obsługa węża za pomocą haków, tailing czy chwyt za głowę/tubowanie.

Wiadomo, że takie transakcje są przeprowadzane w wąskim gronie "prosów" i znajomych, a takie oferty pomogły by poszerzyć to grono, gdyby coś nie grało albo nie pasowało przecież nikt was nie zmusi do sprzedaży.

Chciałbym dodać, że jest to opinia przekazana wam z perspektywy osoby, która nie posiada żadnych jadowitych węży, a dopiero się przymierza i ćwiczy na agresorach.

PS: Zagłosowałem na tak i mam nadzieje, że rozwinie się to w dobrym kierunku.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych