Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rozporządzenie o zw. niebezpiecznych

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nikt

Nikt
  • REDAKCJA
  • 213 postów
  • W terrarystyce:2003
  • Miasto:Leszno
  • Kraj:

Napisano 27 sierpień 2011 - 20:35

Dzieje się Panie i Panowie!

http://g.ekspert.inf...037.pdf#zoom=90
  • 1

#2 Viperidae

Viperidae
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPipPipPip
  • 783 postów
  • W terrarystyce:2014
  • Kraj:

Napisano 27 sierpień 2011 - 23:27

czytalem to dzisiaj... mimo wszystko przeraża ilość skorpionów na liście ;P
  • 0

"Pasja jest przewodnikiem do największych tajemnic"
"Problem nie jest sam w sobie problemem, lecz Twoje do niego podejście"

#3 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • W terrarystyce:2002
  • Miasto:Sosnowiec
  • Kraj:

Napisano 28 sierpień 2011 - 08:24

A mógł by to ktoś przełożyć na język potoczny bo nie chce mi się tego całego elaboratu czytać (jak widzę takie pisma to mi się dźwiga posiłek) ;)
  • 0

#4 mithcrist

mithcrist
  • REDAKTOR
  • PipPipPipPip
  • 259 postów
  • W terrarystyce:2011
  • Miasto:R-rz / Krk
  • Kraj:

Napisano 28 sierpień 2011 - 10:05

Cześć, wie ktoś co grozi za posiadanie zwierzęcia z listy nr1 i z listy nr2? W jaki sposób będą identyfikować zwierzęta i co się z nimi później stanie? Pozdrawiam
  • 0

"Na własnym gnoju każdy kogut jest chojrakiem"

A mithu siedzi i zawija je w te sreberka..

#5 Nikt

Nikt
  • REDAKCJA
  • 213 postów
  • Kraj:

Napisano 28 sierpień 2011 - 21:15

Jak znajdę jutro trochę czasu to przeczytam rozporządzenie i ważniejsze dla nas fragmenty ustawy:) Coś tam może zrozumiem, bo narazie za dużo niedomówień znalazłem.
  • 0

#6 Guest_yorki_*

Guest_yorki_*
  • GOŚĆ

Napisano 29 sierpień 2011 - 12:42

Z tego co wyłapałem nikt nic nie wspomina o dusicielach - boa, pytonach itd. czyli mogę spać spokojnie bo SWAT mi nie wpadnie przez okno do pokoju xD

#7 Guest_matrix_*

Guest_matrix_*
  • GOŚĆ

Napisano 29 sierpień 2011 - 17:54

Witajcie. Pierwszy post, więc witam wszystkich.
Skleiłem w całość szczegółowe warunki hodowli dla Crotalinae z załącznika numer 3.

Dołączona grafika

Podobnie ma się sytuacja z Viperidae i Elapidae, których warunki hodowli zostały wypisane razem, tzn. z rozporządzenia wynika, że hodując Viperidae trzeba się wyposażyć w okulary ochronne (punkt 2.11 z załącznika numer 3). Dodatkowo, hodując Viperidae lub Elapidae nie trzeba posiadać terrarium transportowego, ale Crotalinae już tego wymagają. (punkt 2.1 z załącznika numer 3). Dlaczego? Odpowiedź zna chyba tylko Pan Minister Środowiska. ;)

Dla potwierdzenia dodam jeszcze tabelę z wypisanymi podpunktami, które obowiązują daną rodzinę.

Dołączona grafika

Użytkownik matrix edytował ten post 29 sierpień 2011 - 17:58

#8 mithcrist

mithcrist
  • REDAKTOR
  • PipPipPipPip
  • 259 postów
  • Kraj:

Napisano 29 sierpień 2011 - 18:59

Czyli z tego wynika, że największym (i jedynym?) problemem dla prywatnego hodowcy stanowią surowice..
  • 0

#9 Nikt

Nikt
  • REDAKCJA
  • 213 postów
  • Kraj:

Napisano 29 sierpień 2011 - 23:06

O Matrix, powitać kolegę:) Problemów jest trochę więcej niestety. Nie mam czasu żeby wszystko ogarnąć teraz.
Ale najdalej w środę będę miał chwilę na to.
M.in czy zamiast szkła klejonego można użyć innego szkła, które po rozbiciu się nie rozleci? I trochę innych niedomówień.
  • 0

#10 CONSTRICTORS

CONSTRICTORS
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPip
  • 361 postów
  • Kraj:

Napisano 02 wrzesień 2011 - 15:41

Z tego co wyłapałem nikt nic nie wspomina o dusicielach - boa, pytonach itd. czyli mogę spać spokojnie bo SWAT mi nie wpadnie przez okno do pokoju xD

Tak, w ustawie w ogole nie uwzglednili duzych dusicieli i mozna je hodowac bez spelnienia konkretnych warunkow.
Swoja droga jezeli chodzi o weze jadowite to uwazam, ze chyba liste tworzyl ktos, kto nie ma wiedzy jaiejkolwiek na ten temat.
Np. co robi Crotalus ruber w kategorii 2, a dlaczego Vipera ammodytes jest w kat. 1?
Chcialem tylko zaznaczyc ze C.ruber dorsata do ok. 160cm dl. (bywaly przypadki wiekszych osobnikow) i ma duze gruczoly jadowe, pomijajac fakt iz jest rzeczywiscie duzo mniej jadowity niz np. C.atrox, C.durissus lub najwiekszy grzechotnik swiata C.adamanteus, to jednak ukaszenie stanowi realne zagrozenie dla zdrowia i zycia czlowieka. Jezeli chodzi o V.ammodytes to ludziom, ktorzy sa w temacie, nie musze mowic, iz gatunek ten ubiega wielkoscia, usposobieniem, sila jadu temu grzechotnikowi, a pomimo tego jest w kat.1? Moglbym troche takich beznadziejnych przykladow wymieniac, ale nie mam do tego nerwow... Uwazam ze ustawa to dobra rzecz, poniewaz narzucaja konkretne warunki, ktore jesli spelnimy, to mozemy hodowac zwierzeta uznawane za niebezpieczne, ale... Polska nie jest do tego przygotowana - gatunki, ktore znalazly sie w poszczegolnych kategoriach to w wiekszosci przypadkow beznadzieja, dalej, kto ma okreslac czy terrarium, warunki jakie spelniamy beda dobre dla konkretnego zwierzaka? Ludzie o podobnych kompetencjach jak ci, ktorzy stworzyli ustawe i gatunki na niej? Osobiscie uwazam, iz osiagniecie pozwolenia bedzie niemalze nierealne a sama ustawa punktem martwym-problem taki, ze ludzie schowawja sie do podziemi a hodowac dalej beda... Mialo byc to uregulowane, a zrobili jak zwykle na przekor (chociaz osobiscie uwazam, ze i tak ta ustawa jest lepsza niz w wersji pierwotnej, gdzie chyba wzorowali sie Panem Kononowiczem "nie bedzie niczego").

Pozdrawiam serdecznie!
  • 0

#11 mithcrist

mithcrist
  • REDAKTOR
  • PipPipPipPip
  • 259 postów
  • Kraj:

Napisano 10 listopad 2011 - 15:45

Tak się zastanawiam czy to rozporządzenie nie jest ograniczaniem wolności? Może można to ?zgłosić? do trybunału konstytucyjnego bądź Unia mogła by coś zdziałać w tym kierunku?
  • 0

#12 Guest_Jacek Szubert_*

Guest_Jacek Szubert_*
  • GOŚĆ

Napisano 10 listopad 2011 - 16:00

Kilka lat temu do Rzecznika Praw Obywatelskich skierowany został wniosek o rozpatrzenie możliwości skierowania do Trybunały Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności ustawy o ochronie przyrody z Konstytucją RP. Rzecznik nie dostrzegł podstaw do takiego działania. Podejrzewam, że rozporządzenie Konstytucji tym bardziej naruszać nie będzie, w końcu zawarta w niej jest jedynie lista gatunków oraz wymagane warunki.

Jak by ktoś chciał, mogę przesłać odpowiedź Rzecznika - piszcie na maila.

#13 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • Kraj:

Napisano 10 listopad 2011 - 17:29

Tak się zastanawiam czy to rozporządzenie nie jest ograniczaniem wolności? Może można to ?zgłosić? do trybunału konstytucyjnego bądź Unia mogła by coś zdziałać w tym kierunku?

Unia jak już zadziała to pewnie na naszą niekorzyść. W dodatku Polska to taki kraj który "dojrzewa" powoli do wszystkiego tylko że ten proces jest zbyt powolny i praktycznie zawsze zaczyna się od dupy strony...

Osobiście sobie nie wyobrażam jakiegoś ostrego zakazu trzymania jadów jak dookoła mamy kraje w których i posiadanie i hodowanie i handel są legalne na jakichś warunkach a granice są otwarte więc nie wiem na co oni liczą...
  • 0

#14 Nikt

Nikt
  • REDAKCJA
  • 213 postów
  • Kraj:

Napisano 10 listopad 2011 - 21:42

Osobiście sobie nie wyobrażam jakiegoś ostrego zakazu trzymania jadów jak dookoła mamy kraje w których i posiadanie i hodowanie i handel są legalne na jakichś warunkach a granice są otwarte więc nie wiem na co oni liczą...

Austria, z 19 X 2011

Item 26: Prohibition of the sale of exotic animals at fairs (14-82): 100% agreed
Item 27: proof of expertise for exotic animal keeper (14-83): 100% agreed
Item 29: Prohibition of keeping Giant snakes and poison snakes (14-84): 100% agreed

Po NIEMIECKU:

http://www.parlament...name_195623.pdf

Zainicjowane przez Freiheitliche Partei Österreichs-Austriacką Partię Wolności. Nie śledzę tej sprawy, wiem że powstały jakieś listy/petycje do rządu i zagranicznych organizacji.
  • 0

#15 TRIMEK

TRIMEK
  • ADMINISTRATOR
  • 1268 postów
  • Kraj:

Napisano 11 listopad 2011 - 12:18

Myślisz że nagle Czechom i Słowakom zabronią hodować czy trzymać jady? Już widzę co by się tam działo :D Osobiście nie sądzę aby do tego doszło. Kolejna sprawa kto do Austrii będzie jechał po jakiegoś popularnego jada jak w sumie wsiada w pociąg i odbiera jada w ciągu kilku godzin. I miałem na myśli w swojej wypowiedzi kraje typowo graniczące z nami ;)

To co podałeś to kolejny przykład jak działa unia bo pewnie jakiś imbecyl z unią powiązany wpadł na taki pomysł.

A tak podsumowując co by oni nie zrobili jakich praw by nie wprowadzili to i tak się znajdą ludzie którzy będą posiadać jady. Jak świt długi i szeroki to zawsze tak było że ktoś sie wyłamywał z szeregu ;)
  • 0

#16 Nikt

Nikt
  • REDAKCJA
  • 213 postów
  • Kraj:

Napisano 11 listopad 2011 - 13:14

Nie chodzi mi o Czechy ani Słowację;) Najbardziej chodzi mi o to, co wymieniłeś-o UE. Żey żaden mądrala od cukierków karmelkowych nie stwierdził, że "fajnie aby ujednolicić posiadanie zwierząt groźnych dla ludzi w całej unii...". Mało prawdopodobne, ale jednak budzi pewne moje obawy.
Druga sprawa-nie chcę aby Niemcy wprowadziły podobne sankcje jak Austria, z wiadomych względów;) Co nie z południa to z zachodu...
  • 0

#17 Guest_speedcuber_*

Guest_speedcuber_*
  • GOŚĆ

Napisano 11 listopad 2011 - 16:56

sorry ale ja się gdzieś zgubiłem
jak mogliśmy (bądź nasi przodkowie) dopuścić do sytuacji w której banda debili którzy w dupie byli i gówno widzieli żeby bronili nam rzekomo ludziom wolnym robienia tego co chcemy rozumiem narzucenie odpowiednich praw żeby utrzymać społeczeństwo w ryzach żeby się nie gwałcili i nie okradali ale żeby bronić komuś czegoś ?
niby dlaczego? jak ktoś chce jarać to niech se jara jak ktoś chce trzymać jady czy tam inne gady to ja się pytam co oni się wpieprzają nie dość że pobierają za to kasę to jeszcze im źle. o.O

#18 mithcrist

mithcrist
  • REDAKTOR
  • PipPipPipPip
  • 259 postów
  • Kraj:

Napisano 11 listopad 2011 - 18:17

Myślę, że im chodzi o innych ludzi przypadkowych. Jak uwali hodowcę to luz, oni się boją o osoby trzecie. Biorąc pod uwagę mentalność polaków to mamy przyczynę takich a nie innych ustaw blablabla
  • 0

#19 CONSTRICTORS

CONSTRICTORS
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPipPip
  • 361 postów
  • Kraj:

Napisano 11 listopad 2011 - 19:21

LUDZIE! Panujcie nad swoimi emocjami i prosze starac sie nie uzywac wulgarnych slow. Moze temat jest dosc kontrowersyjny, ale to nie znaczy, ze przez to ma cierpiec na tym kultura i poziom na forum.

CONSTRICTORS
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych