Skocz do zawartości


Zdjęcie

Grzechotniki (Crotalinae)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 jacunio

jacunio
  • UŻYTKOWNIK
  • PipPipPip
  • 134 postów
  • W terrarystyce:2001
  • Miasto:Wrocław
  • Kraj:

Napisano 11 marzec 2014 - 08:59

Grzechotniki należą do najbardziej budzących strach węży na świecie.Najsilniejszy jad ma grzechotnik brazylijski (Crotalus durissus terrificus).Około 75% ugryzionych przez  tego węża osób umiera ,jeżeli nie poda się im natychmiast surowicy.Grzechotniki zwykle uważa za agresywne i gwałtowne zwierzęta , ale tak naprawdę są płochliwe i bojażliwe .

 

Grzechotnik-DinoAnimals.pl-2.jpg

 .

Na świecie występują 32 gatunki grzechotników. Najbardziej znane to grzechotnik diamentowy (największy w Ameryce Północnej - do 260 cm długości) , rogaty , karłowaty oraz bardzo jadowity kaskabel. Wszystkie gatunki łączy jedno - ich jad jest silny i toksyczny.Grzechotniki są różnej wielkości ,najmniejsze gatunki osiągają 60 cm , największe nawet 260 cm długości .

 

Grzechotnik-DinoAnimals.pl_.jpg

 

Grzechotniki żyjące na terenach pustynnych wytworzyły niezwykły sposób poruszania się po piasku.Przesuwając po sypkim podłożu wąż skręca ciało w boczne pętle ,dzięki czemu dobrze przylega do piasku.Powstają przy tym charakterystyczne ''szlaczki''.Taki sposób się pozwala grzechotnikowi wykonywać szybkie ruchy.Grzechotniki atakują tylko w przypadku , gdy czują bezpośrednio zagrożenie ze strony człowieka.Gdy wąż jest zaniepokojony, zwija ciało w spiralę i głośno grzechocze co ma ostrzec i odstraszyć wrogów .Jeśli to nie pomaga , schyla nieco głowę , czekając na okazję , aby zaatakować wroga.

 

Grzechotka , która znajduję się na końcu ogona, składa się z szeregu suchych łusek przylegających , ale nie przymocowanych do siebie. Za każdym razem , gdy grzechotnik zrzuca skórę ( tzw. wylinkę), na końcu jego ogona pojawia się nowy pierścień łusek.

 

Grzechotnik-szkielet.jpg

  

- Grzechotnik brazylijski ma najsilniejszy jad ze wszystkich grzechotników.Około 75% ugryzionych przez niego osób umiera , jeżeli 

   nie poda się im natychmiast surowicy.

-Gdy grzechotnik czuję się zagrożony lub zaniepokojony, potrząsa grzechotką 40-60 razy na sekundę.

-Łuski w grzechotce zbudowane są z kreatyny - tej samej substancji, z której zbudowane są nasze paznokcie.

- Wiele grzechotników często dzieli tę samą kryjówkę z innymi wężami.

- Grzechotniki są odporne na własny jad.

-Istnieje gatunek grzechotnika (kataliński) ,który nie posiada .... grzechotki.

-W środowisku naturalnym grzechotka węża składa się zwykle z 14 pierścieni łuski ,a węże żyjące w zoo miewają grzechotki

  złożone nawet z 29 części.

Grzechotnik-DinoAnimals.pl-1.jpg

 

 żródło;http://dinoanimals.pl/


  • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych