Skocz do zawartości


Nowe Rozporządzenie?


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#41 TRIMEK

TRIMEK
 • ADMINISTRATOR
 • 1268 postów
 • W terrarystyce:2002
 • Miasto:Sosnowiec
 • Kraj:

Napisano 25 grudzień 2010 - 21:10

To rozporządzenie pokazuje że polska jest krajem który nie potrafi się dostosować do sytuacji jaka jest dookoła PL. Czy rząd chce czy nie chce mieć w kraju niebezpieczne zwierzęta to i tak musi się pogodzić z faktem że dookoła są kraje w których nie ma tak pogiętego prawa które by zakazywało hodowli/trzymania takich zwierząt.

Dla przykładu opiszę sytuację która była ostatnio tematem numer jeden we wszystkich mediach.

Każdy słyszał o słynnych dopalaczach, jak się pojawiły w PL były one mieszanką substancji w miarę bezpiecznych dla człowieka. Po jakimś czasie rząd wsadził swoje paluchy do tego i powstała lista do której zaczęto dopisywać substancje uznane za niebezpieczne (dziwne podobieństwo). W odwecie chemicy zaczęli tworzyć tzw. „narkotyki projektowane” czyli łączyli substancje nie zakazane ze sobą aby otrzymać końcowy efekt. W ten sposób do obiegu trafiły całkowicie nie przebadane mieszaniny substancji które po prostu zaczęły zabijać. Ktoś się poślizgnął na własnym błędzie. W przedwyborczej nagonce uwalono wszystkie punkty sprzedaży dopalaczy co spowodowało że handel tymi środkami zszedł do „podziemia” i kwitnie w najlepsze, co ciekawe przykładowo w moim mieście łatwiej nabyć dopalacze teraz niż wcześniej bo praktycznie w każdym pubie, klubie czy na dyskotece jest ktoś kto to sprzedaje.

Opisałem to bo na tym przykładzie idealnie widać jak działa takie uwstecznione myślenie. Podobnie będzie z rozporządzeniem o którym dyskutujemy, na wstępie dla przykładu i rozpędu uwalą kilka osób po czym się okaże że nie ma gdzie tych zwierzaków dawać itd. Ktoś powie że zaczną usypiać, wtedy wkroczy w temat zapewne jakaś instytucja/organizacja zajmująca się dobrem zwierząt bo usypiać bez powodu to raczej nie będą mogli a takie rozporządzenie to nie powód.

Nie zdziwie sie jak te wszystkie odebrane zwierzaki beda wystawione na gieldzie np. w Hamm przez polski rzad;D (marny zart)


Maciekk, żart? Bardzo prawdopodobne że tak będzie z tą różnica że wystawcą nie będzie rząd a jakiś gość który będzie miał układy :D
 • 0

#42 Guest_Maciekk_*

Guest_Maciekk_*
 • GOŚĆ

Napisano 25 grudzień 2010 - 15:41

To bedziesz go miala nie legalnie;] jak ktos Cie wsypie to bedziesz miala problemy.

#43 Guest_euforials_*

Guest_euforials_*
 • GOŚĆ

Napisano 25 grudzień 2010 - 14:38

a jak nie bedzie zarejestrowany?

#44 Guest_Maciekk_*

Guest_Maciekk_*
 • GOŚĆ

Napisano 24 grudzień 2010 - 15:03

Jezeli nie wprowadza jakis zmian to nie bedziesz musial miec pozwolenia na boa, wystarczy ze zarejestrujesz...

#45 Guest_yorki_*

Guest_yorki_*
 • GOŚĆ

Napisano 24 grudzień 2010 - 12:40

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale w tym nowym rozporządzeniu nie ma wzmianki o boa. Czyli nie będę musiał ubiegać się o jakieś specjalne zezwolenia na ich hodowanie, no nie? Wystarczy tylko po zakupie zarejestrować i tyle?

#46 Guest_BiKey_*

Guest_BiKey_*
 • GOŚĆ

Napisano 23 grudzień 2010 - 02:12

jak posiadam pytony tygrysie to bede je musial oddac za free do zoo?


Nie będziesz musiał go oddawać, od wejścia rozporządzenia będziesz miał 12 miesięcy na uzyskanie zezwolenia od lokalnego organu (nie pamiętam jakiego).

Gorzej będą miały osoby trzymające zwierzęta z kategorii pierwszej, na pozbycie się zwierząt będą miały 6 miesięcy. Będą mogły przekazać je tylko odpowiednim instytucją (zoo, instytuty badań itp.) jako darowizne lub za opłatą ze strony instytucji.

#47 Guest_Maciekk_*

Guest_Maciekk_*
 • GOŚĆ

Napisano 23 grudzień 2010 - 01:52

Zadne prosby i blagania w tych waszych liscikach protestacyjnych nie pomoga...ustawa wejdzie tak czy siak bo rzad tak chce!:/ Ja mam tylko jedno pytanie, jak posiadam pytony tygrysie to bede je musial oddac za free do zoo? nie pojmuje tego;] a jak ktos ma np. jakas odmiane barwana za pare k? czyste zlodziejstwo...

Ps. Nie zdziwie sie jak te wszystkie odebrane zwierzaki beda wystawione na gieldzie np. w Hamm przez polski rzad;D (marny zart)

#48 Guest_euforials_*

Guest_euforials_*
 • GOŚĆ

Napisano 22 grudzień 2010 - 13:43

no to chyba trzeba złożyć

#49 Nikt

Nikt
 • REDAKCJA
 • 213 postów
 • W terrarystyce:2003
 • Miasto:Leszno
 • Kraj:

Napisano 22 grudzień 2010 - 13:41

Do 27 grudnia jest czas na składanie protestów/propozycji zmian w tym rozporządzeniu.
 • 0

#50 Guest_euforials_*

Guest_euforials_*
 • GOŚĆ

Napisano 22 grudzień 2010 - 13:36

no dobra, ale da się przed tym jakoś chronić ?

#51 Nikt

Nikt
 • REDAKCJA
 • 213 postów
 • W terrarystyce:2003
 • Miasto:Leszno
 • Kraj:

Napisano 22 grudzień 2010 - 13:27

Pełny projekt rozporządzenia tutaj:
http://www.mos.gov.p...557240a76ee.pdf
 • 0

#52 Guest_euforials_*

Guest_euforials_*
 • GOŚĆ

Napisano 22 grudzień 2010 - 13:09

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26 listopada 2010 w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.
Projekt rozporządzenia został wysłany do konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzynarodowych. Termin zgłaszania uwag względem rozporządzenia mija 27 grudnia 2010.
Gatunki mające być ujęte w rozporządzeniu podzielono na dwie grupy: I - najbardziej niebezpieczne, uznane za niebezpieczne z racji naturalnej agresywności bądź właściwości biologicznych; II - pozostałe gatunki niebezpieczne.
W dalszej części szczegółowo określone są warunki przetrzymywania oraz znakowania (wszczepiania mikroczipów) ww. gatunków.
I tak na I załączniku pośród pajęczaków znalazł się Atrax robustus, pośród rodziny Buthidae rodzaje: Androctonus, Hottentotta, Leiurus, Tityus.
W gadach przy Varanidae pozostaje jedynie waran z Komodo.
Pierwszy załącznik obejmuje także wszystkie gatunki żmijowatych Viperidae, zdradnicowatych Elapidae, grzechotnikowate Crotalidae, węże morskie, żmije grzebiące Atractaspididae. Pośród Colubridae znajdujemy między innymi "boigę" Boiga irregularis.
W Crocodilia na I załączniku znajdą się wszystkie gatunki z wyłączeniem: Caiman crocodillus, C.latirostris, C.yacare, Paleosuchus palpebrosus, P.trigonatus, Osteolaemus tetraspis oraz Aligator sinensis.
Szczęśliwie I załącznik w całości pomija dusiciele...
W ptakach pozostają kazuary. Pośród ssaków, z małp: wszystkie gatunki makakowatych, orangowatych, goryle i szympansy. Z ssaków drapieżnych: wilk, likaon, Pantherinae, hienowate za wyjątkiem protela. W łasicowatych: rosomak, arirania, wydra olbrzymia oraz ratel. Wszystkie gatunki niedźwiedziowatych. Płetwonogie za wyjątkiem fok: pstrej, pospolitej, szarej, nerpy i obrączkwanej. Wszystkie trąbowce. Tapiry, nosorożce, wół piżmowy, gaur, bawół afrykański, hipopotam nilowy i karłowaty.
Mieszańce gatunków zwierząt, których co najmniej 1 przodek należał do gatunku z kategorii I także znajdują się w tym załączniku!
II załącznik zawiera:
Wśród pajęczaków: czarną wdowę Latrodectus mactans oraz L.katipo, L.geometricus, L.hesperus. W Buthidae wszystkie gatunki z wyjądem przedstawicieli rodzajów ujętych w załączniku I. Ponadto wszystkie gatunki Bothriurus.
Z gadów: Varanus salvadorii, V.salvator, V.giganteus. Wszystkie gatunki heloderm. W wężach: anakonda żółta i zielona, pyton ametystowy (M.amethisina), pyton siatokwany, skalny i tygrysi. Z krokodylowych: Caiman crocodillus, C.latirostris, C.yacare, Paleosuchus palpebrosus, P.trigonatus, Osteolaemus tetraspis oraz Aligator sinensis. Pośród żółwi: sępi i jaszczurowaty a także Chitra indica - choć osobiście ciekawi mnie umieszczenie tego żółwiaka pośród skorpuchów..:D
Z ssaków, z małp: wyjce, muriki, wełniaki, gerezy, talaponiny, gibonowate. Znajduje siętutaj także mrówkojad olbrzymi. Dalej z psowatych: cyjon, wilk grzywiasty, dingo, z kotowatych: rysie, mormi, badia, karakal, ocelot, serwal. Ponadto tapiry, nosorożce, pekari, żyrafy, gnu, bawolce, anoa, bentang i oryksy.
Mieszańce gatunków zwierząt, których conajmniej 1 przodek należał do gatunku kategorii II, z wyjątkiem tych, których co najmniej 1 przodek należał do gatunku kategorii I także znajdują się w tym załączniku.

Przepisy ustawy o ochronie przyrody w art. 73 ust. 3 obligują do podzielenia zwierząt niebezpiecznych na dwie kategorie. Do kategorii I zaliczane są gatunki szczególnie niebezpieczne, które będą mogły być przetrzymywane jedynie w ogrodach zoologicznych, cyrkach i placówkach naukowych, a do kategorii II – gatunki, które mogą być w posiadaniu osób prywatnych, jeśli będą one posiadały stosowne zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Ponadto rozporządzenie określa warunki przetrzymywania poszczególnych gatunków lub grup gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, jak również sposoby ich znakowania.
W kategorii I znajdują się gatunki lub grupy gatunków zwierząt wyjątkowo niebezpiecznych. Są to przede wszystkim śmiertelnie jadowite gatunki węży, gatunki dużych zwierząt drapieżnych oraz gatunki, w stosunku do których istnieją informacje o ich szczególnej agresywności i udokumentowanych wypadkach z ich udziałem, w efekcie których nastąpiła śmierć, bądź trwałe uszkodzenie ciała człowieka. Do kategorii II zaliczono gatunki zwierząt, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi, i z tego względu wymagają szczególnych umiejętności właściciela oraz właściwych warunków przetrzymywania, uniemożliwiających ich ucieczkę. Do tej kategorii zaliczono m. in. gatunki jadowitych pajęczaków, gatunki mniejszych zwierząt drapieżnych oraz gatunki zwierząt, które ze względu na agresywność lub wielkość mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.
Podstawowym kryterium kwalifikowania gatunków był fakt, czy po wydostaniu się zwierzęcia z pomieszczenia może ono spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W związku z tym w projekcie rozporządzenia nie zostały uwzględnione gatunki ryb i bezkręgowców wodnych.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych